Suomalainen maksaa Espanjan laskun - SDP ihannoi, kokoomus mahdollisti
SDP havittelee sosialistista utopiaa ja kokoomus EU-liittovaltiota. Kummankaan prioriteettilistan kärjessä ei ole suomalainen veronmaksaja
SDP on puheenjohtajansa Antti Lindtmanin johdolla hehkuttanut Espanjan sosialistista talouspolitiikkaa ja vaatinut sen ottamista suomalaisen talouspolitiikan esimerkiksi.
Espanjasta on juuri paljastunut, että maa on väärinkäyttänyt EU:lta saatuja – Suomenkin osittain heille kustantamia – elpymisrahoja espanjalaisten eläkkeiden ja sosiaaliturvan maksamiseen. Samaan aikaan kokoomuslaiset ovat paheksuneet SDP:n Espanja-hehkutusta, vaikka ovat itse syypäitä sille, että EU:n yhteisvelallinen elpymispaketti hyväksyttiin.
– Onko demarien tavoitteena siis, että suomalaisten tulee maksaa espanjalaisten sosiaaliturva vai romuttaa Suomen talous niin pahasti, että muut EU-maat maksavat suomalaisten eläkkeet ja sosiaalituet? Ja mitä kokoomuslaiset valittavat, kun itsehän he siunasivat yli viiden miljardin euron laskun suomalaisille veronmaksajille hyväksymällä Marinin vasemmistohallituksen aikana elpymispaketin
Kommentit (7)
Espanjassa on kuitenkin kaikesta rahan kylvämisestä huolimatta euroopan toisiksi surkein työllisyystilanne. Taakanjakoa ne vaativat muilta, vaikka hehkuttavat Suomalaisille demareille mmuuton etuja. Tällaisista SDPn Lindtman siis haluaa ottaa mallia
Siinä mielessä Lindtmanin kanssa samaa mieltä, että myös Suomen olisi syytä viimein oppia käyttämään EU:ta lypsylehmänä.
Kokoomus Orpo porvarihallituksen pitää hakea EU:lta tukirahaa kuten muutkin ylivelkaiset valtiot tekevät.
Vierailija kirjoitti:
Siinä mielessä Lindtmanin kanssa samaa mieltä, että myös Suomen olisi syytä viimein oppia käyttämään EU:ta lypsylehmänä.
Uskotko Lindtmanin tarkoittaneen tätä? Itse epäilen aika vahvasti, että lykkää lisää rahaa maailmalle, kuten Suomen demareilla yleensä tapana on
Olisivatpa demarit nyt ensin myös lypsäneet rahaa EU:lta, että meilläkin olisi jotain millä mällätä. Mutta ei kun lappasivat rahaa vaan sinnepäin saamatta mitään vastineeksi. Meillä just oli demarihallitus, eikä tosiaan tee mieli sellaista uudelleen.
Seuraavassa hallituksessa ei toivottavasti ole kumpaakaan näistä puolueista. Ne sai jo kataisen sixpackin johdossa pelkkää pahaa aikaan.
Muutenkin voisi olla oikeasti aika aidosti keskitien hallitukselle missä olisi persut ja keskusta suurimpina puolueina koska nämä vasemmisto ja oikeistohallitukset on nyt nähty. Persut ja keskusta olisi todennäköisimmin kykeneviä laittamaan Suomen ja suomalaisten edun kaikkien muiden edelle.
Ja jos ei olisi niin sitten voisi palata näihin vanhoihin hallituspohjiin jos ne muka olisi jotenkin parempia.
Mä oon niin kurkkuani myöten täynnä tätä rahojen jakoa. Totta kai espanjassa menee paremmin ja jopa hienosti kun sinne viedään Suomestakin rahaa sellaisia summia, että ei mitään rajaa. Espanjalta ei silti löydy tahtoa auttaa Ukrainaa tai Venäjän rajanaapureita. Hannaavat vastaan kaikesta muusta paitsi omasta edusta. Helppo on nousta tikkailla parempaan kun on ensin varastanut tikkaat muilta. Ja rahat käytetään ihan mihin sattuu. Mä en kertakaikkisesti ymmärrä millään järjellä, että joku politikko pitää Espanjaa esimerkkimaana. Varsinkin kun siellä vielä osa työntekijöistä tekee töitä hirveällä riistopalkalla kohtuuttömissa oloissa.