Milloin äitienpäivästä tuli sellainen päivä, että varsinaisesti äitejä ei enää saisi juhlistaa?
vaan ennen kaikkea juhlistamme heitä, joille päivä on vaikea esim. niitä, joista ei tullut äitiä, eläinten äitejä tai joiden äiti on kuollut tai kidnapattu. Siis tietenkin heitä on myös hyvä muistaa ja lämmöllä ajatella, mutta onhan se äitiys nyt aikamoinen homma, mistä ihan ansaitusti voisi myös kiitoksen antaa. JA onko sen kiitoksen pakko olla toissijainen, nyt kun siis olisi just äitienpäivä.
Onko tää vaan mun hipsterikuplaa vai onko teillä samaa?
Kommentit (19)
Elät jossain omassa kuplassasi. Äitejä juhlittiin ja ansiomerkkejä jaettiin. Ja minun hipsterilapseni sai lapsiltaan kukkia, musiikkiesityksen ja upeita kortteja.
Vierailija kirjoitti:
Vihervasemmiston kulttuurivallankumous. Tällä kertaa äidit uhrina.
Kerro lisää, en tajua mistä puhut.
On hipsterikuplaasi. Äitienpäivää on juhlittu tänään Suomessa miljoonien ihmisten kesken ihan perinteisesti.
Juhlistaminen tarkoittaa samaa kuin koristaminen.
Juhlan aihetta/kohdetta juhlitaan. Juhla juhlistetaan koristeilla ja seremonioilla.
Äitienpäivän lanseerasivat amerikkalaiset mainosmiehet 1947 lisätäkseen myyntiä.
Missä sä tällaista näet tai kuulet? Jos tuo on sun pään sisällä, ehkä kannattaa aamulla mennä työterveyteen.
missähän sä asut ja mitä uutisia seuraat?
Olet jossakin kovin aatteellisessa somekuplassa, muualla on vietetty ihan perinteistä äitienpäivää.
Ap on pää prrseessä. Kukaan ei kiellä eikä pakota juhlimaan. Itse olen vapauttanut perheeni markkinapelleilystä.
Vierailija kirjoitti:
Vihervasemmiston kulttuurivallankumous. Tällä kertaa äidit uhrina.
Äidit uhrina? Mitä sä teit äidillesi, saatanan naisvihapersu?
On onneksi vain kuplassasi. Muualla saa juhlia!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vihervasemmiston kulttuurivallankumous. Tällä kertaa äidit uhrina.
Äidit uhrina? Mitä sä teit äidillesi, saatanan naisvihapersu?
Ota mielisairas ne lääkkeesi!
Vihervasemmisto pyrkii hävittämään suomalaiset perinteet.
Miten? Voitko kertoa?
Isänpäivä on vielä törkeämpi. Siinnä syrjitään naisia ihan urakalla. Pitäisi vielä palvella sitä miestä. Pthyi!
Olen kyllä itsekin törmännyt tuohon vouhotukseen, mutta onneksi se ei ole levinnyt laajemmalle sen tietyn kuplan ulkopuolelle. Samaa tapahtuu esimerkiksi silloin, kun joku juhlistaa uutta työpaikkaa, niin jonkun mielestä se on veitsen kiertämistä haavassa kun ei itsellä ole työpaikkaa. Tietyiltä ihmisiltä on kadonnut osaaminen käsitellä negatiivisia tunteita, ja sitten vaaditaan että maailman pitää muuttua, jotta he eivät joutuisi kokemaan mitään negatiivista.
Jos leipoo itse kakun levittää a-hepatiittia, se ei siis käy. Kaupan kakku liian imelä. Mansikoista tulee noro jos ulkomailta. Mikään ei käy. Leivos aina sama prinsessa tai peruna. Kortti tulee myöhässä perille.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vihervasemmiston kulttuurivallankumous. Tällä kertaa äidit uhrina.
Kerro lisää, en tajua mistä puhut.
Äitiydestä tuli huoltajuutta samalla kun avo/aviomiehistä/vaimoista tehtiin kumppaneita tai puolisoja.
Tietyt tosiasiat halutaan häivyttää - miksi?
Kyllä meillä juhlistetaan sekä ihmislasten äitejä, että lemmikkien äitejä. Kaikilla lapsettomilla ei ole vaikeaa, koska he haluavat olla lapsettomia.
Ennen lehtijutuissa mainittiin puolison tai kumppanin jälkeen nimi, ei enää. Sehän voisi ohjata ajatukset vaikka väärille raiteille.
Omituiselta kuulostaa.