Lankapuhelimeni verkko ei toimi kodin ulkopuolella
Olen ollut yhteydessä palveluntarjoajaan, mutta he eivät ole osanneet tai halunneet auttaa. Yhdistän puhelimen aina kotona kiinteään antenniin jolloin se toimii moitteettomasti. Muualla ollessani se ei edes käynnisty, tai siis en edes kuule valintaääntä, jos haluan soittaa kaupungilla ollessani. Kieltämättä puhelin on jo melko vanha, mutta se toimii joka tapauksessa kotonani. En haluaisi ostaa uuttakaan, voiko vika olla operaattorilla?
Kommentit (4)
Telialla on ainakin sellainen pömpeli jolla lankapuhelimen saa toimimaan myös kaupungilla. Itäsuomessa asentelivat noita aikanaan paljonkin.
Se kodissasi varmaan wifissä kiinni ja esim whatsapp puhelut toimii silloin normaalisti. Ja sulla ei kotonakaan oikea 4g/5g toimi operaattorilta.
Kela perseeseen ja klak klak klak tapsia metsään!