Olen niin iloinen, etten koskaan lähteny mukaan Facebook-typeryyteen.
Kerran viikossa saa lukea jonkun kriisin siihen liittyen. Nyt vuotaa yksityisviestit.
Kommentit (18)
Kilahtavat heti, jos joku ei-mukana-oleva uskaltaa sanoa pienenkin poikkipuolisen sanan.
esiintyi joku nainen joka sanoi, että hänen viestinsä lävähti kaikkien nähtäville. FB kiistää, mutta kun omin silmin näki niin minkäs teet. Asiaa selvitellään. Hieman hermoili, että mitä kaikkea on pulpahtanu esille :)
Joo ja kyllä mä palstailen, mutten mitään sellaista enkä omalle nimelläni mistä kukaan mitenkään vois hyötyä, sillailla varovaisen tylsä oon.
ap
osaan pitää yhtetyttä ystäviini ihan aidostikin
Vain nokikkain kahvikupposen äärellä.
Ei mitään Nassukirjoja tai kännyköitä, ne on saatanasta! Etanapostikin on arveluttavaa, jokuhan voi napata arkaluonteiset viestit matkan varrelta!
Kyllä minäkin mietin liittymistä, mutta toisaalta kun heti alkuun tuli noita tietoturvaongelmia ja selvisi, että FB omistaa kaikki tokaisut ja kuvat mitä ikinä sinne laitatkin niin ei kiitos houkuta lahjoittaa elämääni jonkin kaupallisen firman käytettäväksi.
ap
eli ei siellä nyt "kaikki" ole. Ei esim. sisareni eikä veljeni. Eikä lapseni (teinejä). Facebookista yritetään tehdä uutisissa kaikkien juttu, mutta vaikka siellä omn paljon porukkaa, paljon on myös niitä, jotka eivät ole siellä.
Tiedän itekin muutaman, jotka eivät siellä ole. En koe jääneeni mistään silti paitsi. Puhelimella tai sähköpostilla tai kyläilemällä saan yhteyden ystäviini, että ei tässä missään eristyksissä eletä, vaikkei Fb:ssä hengaillakaan :D
ap
"Facebookittomat" eli pääsyvaatimus olisi, ettei olisi naamakirjassa. Siitä voisi tulla ihan kivaa :) :)
Facebook on minulle paras yhteydenpitoväline sellaisten vähän "kaukaisempien" kavereiden kesken. Esim omien opiskelukavreiden kanssa meillä on on facebookissa oma ryhmä, mihi kaikki aina silloin tällöin päivittelee kuulumisia. Kaikkim kuitenkin valmistumisen jälkeen levittäyityivät ympäri suomea, eikä heille varmasti tulisi soiteltua muuten.
Itse ihmettelen ei-facebookkaavien asenteessa sitä, että he tuntuvat kuvittelevan, että facebookin käyttö jotenkin sulkee pois sen oikean yhteydenpidon. Kyllä minä soittelen kavereilleni ja näen heitä,vaikka facebookissa olenkin.
Ryhmänimi: "kasvottomat" ja oltais kohta sitten lehtien lööpeissä "ääriryhmänä";)
ap
En ole koskaan kuvitellut etteikö FB:läiset soittelis kaverilleen tms, mutta en kertakaikkiaan vain tarvi sitä palvelua mihinkään. Kuten aiemmin myös sanoin niin en halua lahjoittaa elämääni kaupalliseen käyttöön. Tuntuu hurjalta, että "omistaja" tallentaa ihan kaiken materiaalin ja voi myydä sitä vapaasti eniten tarjoavalle, näin hieman kärjistetysti sanottuna. Toisaalta, en ymmärrä miksi jonkun eks-koulukaverien pitäs tietää mun elämästä valmistumisen jälkeen, ne tietää, ketkä jäivät ystäviksi. Muille en koe tarvetta esitellä elämääni, vaikka salattavaa olekaan. Tuntuu, että FB palvelee parhaiten tirkistelijöiden uteliaisuutta. :)
ap
ole facebookissa tietää parhaiten minkälainen paikka se facebook on!
:D
Ei tarvitse käydä Saudi-Arabiassakaan tietääkseen sen maan ihmisoikeustilanteen ja naisten aseman. Media ja ihmiset välittää tietoa kyllä maailman ja vaikkapa Facebookista. Nytkin on HS:ssa artikkeli aiheesta. Viisas osaa sanoa myös ei, eikä jonoporsaana kulje perässä ilman omia ajatuksia ja pohdintoja kun "niin kaikki muutkin tekee".
pakko kirjoittaa mitään kaikista henkilökohtaisimpia asioita. Hyvät käyttäytymissäännöt ja ajatus siitä, että tätä lukevat muutkin. Minusta on kiva pitää yhteyttä ihmisiin ja lukea sieltä kuulumisia. Enkä koe olevani jonoporsas. Eikä minulla muutenkaan ole tapana nimitellä ihmisiä kenenkään vapaa-ajan aktiviteettien perusteella.
eikä minulla ole ollut koskaan, saati joka viikko, mitään suurempia ongelmia sen kanssa.
Aina näitä vuodatuksia. Mitä te oikein luulette, että ihmiset siellä facebookissa kirjoittelee, joka olisi niiiin salaista?;)
jotka asuvat kaukana ja joille ei tule luontaisesti soiteltua ympäri vuoden, minua kutsutaan vähän väliä pirskeisiin, taidenäyttelyiden avajaisiin, harrastuksiini, erilaisiin tilaisuuksiin ja elämäni on hauskempaa. Jos vaikka yksityisviestini jonnekin tulisivatkin, ei sieltä mitään jännää löydy kuitenkaan.
Meillä on myös lukupiiri, joka on todella antoisa. Olisi vaikeaa järjestää 15 ihmisen iltamia usein, joten osallistumme facebookissa ja tapaamme pari kertaa vuodessa.
Facebook on kiva.
tämä tieto todettu jo perättömäksi?
Joka tapauksessa. Hieno homma, että olet ap kuitenkin keskustelupalstalle päätynyt. Et ole ihan nettipimennossa :)