Narkkari-isä
Eli tyttöni on 19v ja ei ollut tavannut narkomaani-isäänsä 10 vuoteen koska ei ole itse halunnut. Nyt aikuistuttuaan on tavannut isää muutaman kerran. Ja kuinkas ollakkaan, asiat alkavat mennä huonosti.
Isä on jo yrittänyt tarjota tytölle jotain nappeja ja tytön kaverillee amfetamiinia. Nyt tyttö oli katsomassa uutta pikkusisartaan 2v ja isä oli käynyt ilmeisesti vierailun aikana ottamassa huumeita ja samantien alkanut hakat avovaimoaan. Hän oli hakannut naisen pahasti ja verta oli tullut paljon. 2vuotias lapsi ja tyttäreni olivat nähneet tilanteen. Tyttöni oli lähtenyt pois ja nyt harmitellut ettei tajunnut/uskaltanut soittaa poliisille. Tapahtuman jälkeen tyttö meni kotiinsa ja isä oli tullut ikkunan taakse koputtelemaan verissä päin. Tyttö puhunut isän kanssa ja isä käyttäytynyt uhkaavasti. Tyttö ilmoitti poikakaverilleen ettei jos hänestä kohta kuulu, pojan pitää soittaa isä-puolelle. Tyttö oli saanut lopulta isän poistumaan kun oli sanonut soittavansa isä-puolelle. Isä pelkää isä-puolta.
Olen niin vihainen narkkari-isälle. Ottaisin yhteyttä jos tietäisin yhteystiedot. Saisi isä semmoisen opetuksen että tyttö saisi olla rauhassa/turvassa.
Turha alkaa nyt tytön vastuusta moittia poliisille ilmoittamisessa. Tyttö ollut tilanteesta paniikissa ja se poliisille soittokynnys perheenjäsenen kohdalla on todella vaikeaa.
Kommentit (16)
vieläkin koskien tytön 2-v. pikkusisarta. Siitä voi olla apua sille uudelle avovaimollekin, lähteä pois. Sen voi tehdä nimettömänäkin. Myös poliiisille voi vielä ilmoittaa, tyttöhän oli silminnäkijä.
Ei ole myöhäistä! Ja samalla on helpompi saada se lähestymiskielto aikaiseksi.
Taidat olla aika sekaisin jos tämmöinen sinun aamuasi piristää. Ihmettelen myös suuresti miten AP:tä nimittelet huoraksi.
Palstalla näitä hulluja riittää..
Vaikeaa on, jos isä väkivaltainen.
Omaa kokemusta on, itsellä 20 ja 17v tytöt. Heidänkin isänsä oli narkomaani. Pidin heidät lähinnä erillään isästään. Vaan ei sekään nyt hyvältä tunnu, varsinkin nuoremmalle isä jäi melko vieraaksi ja kuitenkin se surettaa.
Heidän isänsä otti muutama vuosi sitten sen vikan satsinsa, ja lepää nyt hautausmaalla.
Minä en tiedä perheen asuinpaikkaa, narkkari-isä ei luullakseni ole asunnossa kirjoilla edes. En myöskään tiedä avovaimon nimeä ym tietoja. Itse tekisin muuten sekä poliisille että lastensuojelulle ilmoituksen.
Yritän saada tytön kertomaan yhteystiedot. Voi olla vaan ylitsepääsemätöntä koska tietää että että teen ilmoituksen. Tyttö ei halua pikkusisarelleen pahaa ja ei siksikään halua puuttua. Tyttö ei näemmä ymmärrä miten pieni lapsi voi traumatisoitua. Itse en tiedä onko avovaimo myös narkomaani, hyvinkin mahdollisesti niin voi olla.
Kauhea tilanne!
(Toivottavasti nro.kakkonen piristyy lisää, halvat huvit)
Veikkaan ettei numero ole salainen, joten niiden osoitetietojen pitäisi ehkä sitä kautta löytyä. Pikkusiskon nimi, syntymäaika ja sukunimi lienee myös tiedossa, joten en sinuna nyt jättäisi sitä ilmoitusta tekemättä. Kyllä poliisi perheen löytää, se on poliisityötä.
Se pikkusisko on oikeasti siellä jopa hengenvaarassa, ja tämä ns. suojelu=välinpitämättömyys, heitteillejättö ja pelko on hänelle joko mielenterveyden tai fyysisen terveyden tai molempien vahingoksi. Vielä kun isä tappaa äidin hakkaamalla, niin ei sekään ole lapsen etu.
Puhu tytöllesi järkeä. Ainoa keino suojella avutonta pikkusiskoa on se ilmoitus.
Johan on taas provo!
Vai millainen tossu tämä tyttäresi oikein on, kun ei avutonta 2-vuotiasta perheväkivaltatilanteesta pois vie? J*malauta!
Poliisille tämä "isä" varmasti on tuttu ja poliisithan menevät yhdessä päivystävän lastensuojelutyöntekijän kanssa paikalle selvittämään mitkä ovat lapsen elinolosuhteet.
Mitä sä siellä enää mietit, ota yhteyttä poliisiin! Ne yllättävän hyvin löytävät nekin tyypit jotka eivät ole kirjoilla asunnossa, niin juurikin siitä asunnosta!
Voiko tämä tarina olla totta? Jos on, niin tietänet mitä tehdä ilman, että tarvitsee asiaa puida täällä.
1. Sovi aikuisen lapsesi kanssa, että tapaisi isää vain toisen fiksun aikuisen läsnäollessa, kuten isovanhemman (jos on pakko tavata)
2. Ilmoita lastensuojeluun 2-vuotiaasta
Toimi heti, äläkä jauha asiaa täällä. Ihan sairasta touhua. Minä en antaisi tyttäreni käydä tuollaisessa luuseriluolassa kertaakaan.
Ettei vaan olisi kyseessä tämän päivän provosi?
Provosi sellainen, missä mietit, että pitäisikö ilmoittaa insestiepäilystä koulun terkkarille kun lapsesi oli järkyttynyt seksuaalivalistuksesta?
ja paikkakunnan. Voithan ottaa lastensuojeluun yhteyttä näillä tiedoilla ja kertoa tilanteen. voi hyvin olla että ovat jo lastensuojelun asiakkaaita tai ainakin ehkä osaavat kertoa voiko tossa edetä mitenkään ilman tarkempia yhteystietoja.
Kuvittele itsesi tilanteeseen ja mieti kuinka peloissaan tyttäö ollut. Ei siinä välttämättä uskalla toimia. Voi olla itse seuraava uhri. Tyttö kertoi olleensa niin paniikissa ettei ollut osannut edes isä-puolelle soittaa.
Ja kyllä, yritän saada tytön tajuamaan että pikkusisko saatava turvaan.
Ehkä olen itsekäs mutta en niinkään koe olevani vastuussa isän uudesta perheestä jne. Minua kiinnostaa tyttäreni hyvinvointi. Tytärtä siis harmittaa ettei paniikissa tajunnut/ osannut poliisille soittaa. On asiasta ahdistunut ja siitä eilen halunnut puhua. Muutenhan meille ei tätä tietoa olisi edes tullut.Toisaalta mietin myös että jos tyttäreni ei tosiaan pysty ilmoitusta tekemään ja minä sen teen, tyttö ei ehkä enää kerro luottamuksellisia asioita. Ja kuten sanottu, minulle tyttäreni hyvinvointi tärkeämpää.
En siis tiedä avovaimon nimeä, 2 v nimeä, asuinpaikkaa, puhelin numeroa, pikkutytön syntymäaikaa jne. Minulla ei mitään kontaktia heihin päin.
Kiitos kuitenkin ohjeistanne! Mietin rauhassa kuinka toimin ja saanko tyttäreni itse toimimaan jotenkin asian suhteen.
Et tiedä avovaimon nimeä? Ei varmaan tyttösi vierailu ollut kovin pitkä ellei hänkään sitä osannut sinulle kertoa. :) Vai oliko kyseessä kokonaan mielikuvitusvierailu?
niin, tyttösi oli ilmeisesti ollut tuon perheen kotona joten tietää paikan? kai tajuat että te olette osasyyllisiä kun et tee mitään asialle. Parhaiten suojelet tytärtäsikin sillä että teette ilmoituksen poliisille ja lastensuojeluun ja isälle haette lähestymiskiellon. En käsitä miten joku voi olla noin itsekäs että jättää sen kaksivuotiaan kärsimään. Tyttösi on sentään aikuinen mutta 2v on täysin puolustuskyvytön. Miksi helkkarissa annat tytön edes tavata isäänsä? En antaisi jos kerran huumeita tuputtaa.
Hänellä aiemmasta liitostaan kaksi lasta jotka ovat olleet lastenkodissa tai mahdollisesti edelleenkin. Ja totta, voivat olla lastensuojelun asiakkaita nämäkin.
En viitsi enempää kirjoitella ketjuun, ei jaksa noita provojen huutelijoita, jotka eivät ymmärrä että ihmisille voi oikeasti tulla ongelmatilanteita eteen.
Asia ei kuitenkaan jää tähän. Oli vaan pakopaikka purkaa mieltä. Kiitos vastauksista!
T: AP
19 v on ollut 2 promillen mäsässä Itiksessä ja törmänny faijaansa, joka on päättänyt esitellä uuden hoitonsa jossain Mogadishu Avenuella, avokin nimi oli jotain Sanqueliz ja lapsen nimi Marique, isyyttä tuskin tunnustettu.
Mee nyt kertoon tää tarina jollekin ulkopuoliselle, uskotaanko sua?
Eikö tällaiselle äijälle vois jo tehdä pakkosterilisaation. HÄH?
Ja turha kuvitella et jotain narkkaria paljon poliisit puristelee. Eiköhän se äitikin ole narkkari. Kai se oli ensisijaisesti sen äidin vastuulla tehdä rikosilmoitus ja suojella lastaan.
Vai että narkkari-isä ja huora-äiti! Hauska tarina, piristi kummasti aamuani!