Kumpi on epäterveellisempää; olla liian laiha vai liian lihava?
Kommentit (2)
Jos on hyvässä kunnossa (ja tätä voi olla sekä ali- että ylipainoinen!) on paremmassa kunnossa mitä sellainen joka huonossa kunnossa, riippumatta kummankaan elopainosta.
Jos puhutaan lievästä alipainosta ja lievästä ylipainosta, niin ei kummastakaan ole suurta haittaa terveydelle. Jos taas puhutaan anorektisen laihoista tai todella ylipainoisista, niin heillä on vaara sairastua osteporoosiin tai sydänsairauksiin. Loppujen loppujen lopuksi on tuuristakin kiinni mikä sairaus iskee/puhkeaa liian vähäisen tai liian suuren painon vuoksi.
Siinä mielessä ylipaino ehkä "parempi" että jos se diabetes tmv. iskee koska elopainoa on liikaa, niin aika moni "parantuu" jos muuttaa elintapojaan, eli ei enää tarvitse lääkkeitä jne. jos pudottaa painoaan reilusta. Jos taas laihuuden vuoksi iskee osteoporoosi, niin sille ei kirjaimellisesti voida enää tehdä mitään, hieman hidastaa sen etenemistä.
Ja ehkä ylipaino silloinkin hyväksi jos sairastuu pahasti, saa esim. pahan keuhkokuumeen, mahataudin tmv. niin on nk. "vararavintoa" eikä kuihdu hetkessä olemattomiin vert. todella hoikka ihminen.
Mutta oleellisinta on se missä kunnossa ihminen on, eli onko hyvä, ok, vai rapakunto.
tai ylipainoon. Anorektinen laihuus on vaarallista kuten hirveä ylipainokin. Sitten taas pieni pulleus on pienempi paha kuin alipaino.
Mä väitän, että kohtuus kaikessa. Oikeasti kaikki on loppujen lopuksi geeneistä kiinni, kun ei ole mitään ääripäätä. Tunnen niin monta kunnon mätisäkkiä, jotka ovat elää porskuttaneet yli 90-vuotiaiksi, vaikka 65-vuotiaana olivat portaissa huohottavia ja hikoilevia palleroita.
Normaalipaino on tietysti paras.