Onko nuorena seurustelun aloittaneet parempia kuin ne nuoret aikuiset jotka ei vielä seurustele?
Meillä 22v ja 20v ja ei tietoakaan seurustelusta
Kommentit (7)
Monet nuorena yläkoulu/lukio seurustelunsa aloittaneet ovat tuossa vaiheessa jo eronneet.
Mitä tarkoitat paremmuudella tämän asian yhteydessä?
Ei ole parempia. Älykkäimmät aloittaa seurustelun yleensä myöhemmin. Ei niillä vielä yläasteella eikä usein lukiossakaan ole parisuhdetta.
Millä tavalla parempia? Jokaisen kannattaa vain keskittyä elämään omaa elämäänsä, olla siinä niin onnellinen kuin kykenee. Mitä se kenellekin tarkoittaa.
No jos liian kauan odottaa, niin tietty herkkyyskausi voi mennä ohi. Mitä väliä sillä on, jos tuossa iässä on seurustellut ja eronnut, sitähän ne ensimmäiset seurustelusuhteet on, tavallaan harjoittelua tulevaa varten.
Sitten herää yhtenä päivänä ja huomaa että ikää on 35, eikä vieläkään ole seurustellut. Onhan se outoa jos 20- ja 22-vuotiaita ei seksi kiinnosta. Seksiähän toki voi harrastaa muutoinkin kuin seurustelusuhteessa, mutta parempihan se nyt on, että on sama vakituinen seksikumppani.
Nuorilla on huono arviointikyky joten siinä voi käydä miten vaan. Oikeanlaisen seuran löytyessä voi oppia paljon hyödyllisiä taitoja elämää varten ja saada kokemuksia. Toiset omaksuvat kieroutuneen ihmissuhdedynamiikan, romuttavat minäkuvansa, hankkivat traumoja jne. Joskus on parempi kehittyä ja etsiä omaa polkuaan rauhassa.