Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi raamattu on miesten kirjoittama?

Vierailija
04.12.2023 |

Niin..miksi?

Miksi

Vaihtoehdot

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opetuslapset siirsivät tiedon opetuslapsilleen.

Näin syntyi raamattu.

Naiset ei hal6nneet magdaleenalta oppia, ymmärrän kyllä miksi...

Vierailija
2/7 |
04.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oi uskovaiset

Onko ihanaa että

Adam pitkästyi..

Ainoa syy miksi nainen on olemassa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä kai siihen aikaan ja niillä seuduilla oli jo joitakin kirjoitustaitoisia, mutta he olivat pääasiassa tai ainoastaan miehiä. Asiaa mietittäessä täytyy muistaa, että vielä 1900-luvun alussa pitkälti yli puolet suomalaisesta kansasta oli kirjoitustaidottomia.

Vierailija
4/7 |
04.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Monissa Raamattua edeltävissä korkeakulttuureissa naiset olivat suhteellisen tasa-arvoisia miesten kanssa, esimerkiksi Egyptissä.

Vierailija
5/7 |
04.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raamatusta käy ilmi, että Jumala käski kirjoittamaan asioita muistiin. 

Ennen vanhaan naiset eivät tainneet opiskella kirjoittamista. Ja koska Jumala on valinnut miehet johtamaan, se varmasti vaikutti siihen, ettei naisten kirjoittamia kirjoja ole Raamatussa. 

Raamattuun on kuitenkin kirjattu monia naisten tekoja ja heidän suustaan tulleita asioita, kuten vaikkapa profeetta Deboran teot ja laulu ym.

Raamatussa on ylipäänsä monia merkittäviä naisia, kuten Eeva, "sillä hänestä tuli kaiken elävän äiti", tai Ruut, "joka tuli Raakelin ja Leean kaltaiseksi, jotka molemmat rakensivat Israelin huoneen", tai kuningatar Ester, joka pelasti kaikki juutalaiset tuholta, tai Jeesuksen äiti Maria, "jota kaikki sukupolvet ylistävät autuaaksi". Jne.

Vierailija
6/7 |
01.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esim uudentestamentit kirjoittajat olivat opetuksesta lapsesta asti. Evankeliumit noudattavat ja paljon kopioivat (kuten silloin kaikki laatu fiktio) samoja malleja ja jopa tarinoita. Tämä totta varsinkin alkuperäistan kirjoittajien kohdalla, jotka taisivat hellenistisen kulttuurin muodot täydellisesti. Kysymys on, kenen lasten koulutus maksettiin silloun, kun koulutus oli erittäin harvojen etuoikeus.

Siksi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
01.05.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska miehet ovat aina halunneet olla valta asemassa ja aivopesu onnistuu hyvin uskonnon kautta. Aivopesty ihminen on helpompi pitää vallan alla ja kurissa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi seitsemän