Facebook ja Instagram maksulliseksi EU:ssa?
Kun eivät EU:n mielestä pysty estämään alle 13 vuotiaita käyttämästä niitä, niin EU rätkäisee mittavat sakot noille palveluille, mutta arvatkaapa kuka ne loppujen lopuksi maksaa, no ei ainakaan ne yhtiöt voitoistaan maksa mitään, ne peritään käyttäjiltä, eli saatan arvata että nuo muuttuu maksulliseksi.
Siinä käy niinkuin Suomen sähköverkoissa, poliitikot määräsi että sähköyhtiöiden on maksettava "korvauksia" sähkökatkoista, no eihän ne mistään taivaasta tipahda ne korvaukset, vaan sähkönsiirrosta alettiin veloittamaan vain sen verran paljon enemmän hintaa, että ne "korvaukset" kuittaantuivat sillä! Sähköyhtiöt eivät ole maksaneet omista voitoistaan varmasti yhtään senttiäkään mitään korvauksia!
Poliitikkojen epärealistiset vaatimukset ja aivopierut tulevat aina kalliiksi tavallisille kansalaisille, joten nuo aivopiereskelijät on estettävä toteuttamasta niitä!!
Kommentit (5)
Toinen vaihtoehto on että nämä palvelut otetaan vaan pois EU alueelta.
Sitten loppuu sometus. Ois ihan hyvä.
Kuinka moni on oikeasti valmis maksamaan jostain facebookista? En minä ainakaan. Muutenkin olen miettinyt tilin lopettamista.
Some on yksi paskimmista ihmisten keksinnöistä.
Ai niin se linkki:
https://yle.fi/a/74-20223290