Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Otanko uudestaan Ozempicin käyttöön?

Vierailija
29.04.2026 |

Neuvokaas viisaammat ja laihemmat! 

Olen käyttänyt Ozempiciä viime elokuuhun asti, jolloin lopetin sen jatkuvien vatsavaivojen takia - ei kiinteää tuotosta yli vuoteen! ja kuten aina sanotaan niin O:n avulla laihduttamani kilot ovat tulleet takaisin - olen 160 cm ja 95 kg. 

En osaa laihduttaa - olen siinä aivan surkea. Olen laiska ja mukavuudenhaluinen ja tykkään herkuista. Pitäiskö ottaa O takaisin käyttöön vai yrittää jotain muuta keinoa? Painonvartijat aikoinaan toimi, laihdutin heidän kanssan 12 kg, mutta sitä ei ole enää. Mutta se viikottainen punnitus toimi minulle. 

Piiskatkaa vaikka että saisin itseni ruotuun.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Laihdutusleikkaus?

Vierailija
2/4 |
29.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Keskustele asiasta Dokportin etälääkärin kanssa. Voit mahdollisesti kokeilla toista lihavuuslääkettä. Yleensä potilaat joutuvat käyttämään lääkettä loppuelämänsä kuten muissakin sairauksissa. Ozempicin teho ei yleensä ole yhtä hyvä, kun sen aloittaa uudelleen, jonka takia lääkityksen lopettamista ei suositella. Silti jotkut lääkärit määräävät lääketta kuurina. Niin ei pitäisi tehdä, se johtaa vain jojoiluun, vaan kertoa potilaalle, että kyseessä todennäköisesti on loppuelämän lääkitys. Lääkkeen avulla mieliteot ja ruokahäly vaimenevat, jolloin on helpompi noudattaa terveellistä ruokavaliota ja opetella sitä. Proteiinin määrä on hyvin tärkeä, se lasketaan painosi mukaan. Muuten painon pudotus lähtee lihaksista, mikä on vanhemmalle ihmiselle jopa vaarallista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos asiallisesta ja lohdullisesta viestistäsi! 

Mutta saa tulla vielä piiskaustakin...

 

AP

Vierailija
4/4 |
29.04.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tee ennemmin kolme oivallusta, toimii paremmin. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan viisi