Koiraihmisiä paikalla? Koirani oksentelee usein, mistä voisi johtua?
Niin siis koirani, jack russeli 3v, oksentelee lähes viikoittain. Yleensä aamulla löydän oksennusta, eli öisin ollessaan oksentaa. Koskaan ei oksenna päivällä. Onko tämä tyhjän vatsan oksentamista? Siis onko iltaruuan ja aamuruuan väli liian pitkä, kun ei koskaan päivällä oksenna.
Jos olisi jotain ns. oikeasti vialla koiralla niin eikös silloin luulisi oksentavan päivälläkin?
Kommentit (6)
omani oksentavat välillä kun on matoja. Koira tulisi kuitenkin madottaa 2 kertaa vuodessa, joten jos et ole tätä tehnyt, kokeile. Jos se ei auta niin kysäse eläinlääkäristä
että tästä en nyt ensimmäisenä lääkäriin lähde. Madotan koiran nyt, vaikka se on kyllä syys-lokakuussa madotettu, mutta voihan se olla matoja. Madotuskuuri kun käsittääkseni vaan tappaa mahdolliset madot ja munat, mutta ei anna pitenkään pitkäaikaista suojaa, olenko ymmärtänyt oikein?
Ihmettelen vaan, kun koira ei koskaan ala kakomaan tai oksentamaan päivällä, niin sillä itse epäilin sitä tyhjän mahan oksentamista. Onko kellään siitä mitään kokemusta? Koira syö aamuruuan n. klo 9-10 ja iltaruuan viiden aikaan. Taitaa olla liian pitkä iltaruuan ja aamuruuan väli...
-ap
sitten iltaruoan vasta esim 19-20 aikaan.
Meillä syönyt ( kun töissä käyty) koirat aamulla 6-7 välillä ja sitten annettu n 17 aikaa toinen ruoka.
Toki voi oksennella koira ihan kivusta, sydämen vian vuoksi tms. Puhuit että koiraa on paljon tutkittu, mitä on tutkittu ja mitä on löydetty? Voisiko oksentelu olla siihen liittyvää.
Harvemmin koira ns nälkäänsä oksentaa, eli koira selviää helposti yli 24 tuntia ilman ruokaa oksentelematta normaalisti.
Onko syönyt jotain herkkuja? Luita? Tms? Josko näissä olisi jotain mikä ei sovi koiralle ja siksi oksentaa.. Sitten voi olla jokin liikahappoisuus juttu, eli jonkinlainen närästys joka vaivaa ja siksi oksentaa.. Tai jokin tulehduskin..
Käyttäisin kyllä lääkärissä ihan varmuuden vuoksi..
menkääs lääkäriin tutkittavaksi.
Minulta muuten meni hyvä viisas koira haiman toiminnanvajauksen takia. Oireili ensin satunnaisena oksenteluna, pian ilmestyi löysä limainen ripuli. Eläinlääkäri otti verikokeet, ja sanoi että lääkittynä vuoden verran elää, mutta katsoin järkevimmäksi lähteä kotiin ilman koiraa. Toivottavasti pääsette matokuurilla. Muista antaa se säännöllisesti.
vie lääkäriin heti, ja hyvät tutkimukset, veri. Aikaisemmin huomattu ongelma vaatii vähemmän hoitoa. voi olla madot ja ei tarkoita että likainen koti, on voinut syödä kakkaa huomaamattasi ei siihen tarvitse kuin sekuntti, tai syöpä, en halua pelotella, sanon koska meillä oli se syynä kun alkoi samanlaisia ongelmia ruuan kanssa.