Tekonurmi pihalle? Miksi?
Miksi jotkut haluaa laittaa tekonurmen pihalle? Ymmärrän, että ei tarvitse leikata nurmikkoa, mutta mitä muuta iloa siitä on?
Kommentit (7)
En suosittelisi sen perusteella, että tuttavaperheellä joku naapuruston kissa käytti heidän tekonurmipihaansa kulkuväylänä ja jossain vaiheessa oli alkanut kuseksimaankin siihen. Jotenkin se pissan haju jäi siihen nurtsiin ja joutuivat käyttää jotain pesuaineita! Piha oli kyllä aidattu, mutta kissahan pääsee yli ja pienestäkin raosta.
SUOMALAISTEN ERITYINEN LUONTOSUHDE TAAS VAUHDISSA
Siinä kelpaa siilien tuhistella ja kimalaisten pölyttää.
Oikeasti tekonurmen pihalleen laittavat ihmiset ei ole elinkelpoisia.
Samaan aikaan trendaa muovinurtsit, kun haluttais pelastaa pörriäiset… Onneksi kai suurin osa ei halua muovista pihaa?!
Perheelliset ihmiset laittaa tollasia, vauva sitten altistuu mikromuoville ja naapurit myös samaan hintaan.
Luonnosta ei tietenkään väliä.
Vierailija kirjoitti:
Siinä kelpaa siilien tuhistella ja kimalaisten pölyttää.
Oikeasti tekonurmen pihalleen laittavat ihmiset ei ole elinkelpoisia.
Tekonurmi ei tosiaankaan ole ympäristöystävällinen vaihtoehto. Jopa sammaloitunut nurmikko tai heinittynyt piha ovat parempia vaihtoehtoja.
Ikkunasta ja kadulta katellen sekä aito että tekonurmi näyttävät yhtä vihreille. Aidon hoidosta on vaan enemmän vaivaa.