Älytön makeanhimo. Koko ajan herkut pyörii mielessä,
siis ihan koko ajan. Olen laihduttanut keväästä asti ja tähän asti oli helppoa jättää herkut pois, kerran tai pari viikossa olen saanut niitä ihan vähän syödä ja se on riittänyt vallan mainiosti. Mulle laitettiin reilu kuukausi sitten hormonikierukka ja olenkin miettinyt että sekö tän makeanhimon aiheuttaa? Voisko olla? Vai mikä ihme mulle on iskenyt?
Olen miettinyt että kumpi on parempi, sinnitellä tässä tuskassa ja kieltää herkut itseltään vai antaa lupa vetää niitä kerralla niin paljon että enää ei mieli tee kun alkaa oksettaa?
Kommentit (2)
ja jos olet yhtään väsynyt, niin silloin makeanhimo iskee heti.
Kokeile väsymykseen D-vitamiinia.
Salli pieni herkuttelu esim. kerran viikossa.
Mulla auttaa esim. muutama salmiakkikarkki makean himoon, niistä ei kuitenkaan ihan kauheasti tule kaloreita, kun syö kohtuudella.
Toinen, mikä mulla auttaa, on makeutettu tee. Tai tee hunajan kanssa.
Hyi saatana. Toivottavasti sinulla ei ole lapsia sentään! Hirveä ajatella että lapset joutuvat kaltaisisia läskipallo laiska-akkoja häpeämään. Mussuta vaan pulliasi, mutta tee se jumalauta talossasi äläkä raahaa niitä läskirupusia pierupakaroitasi muitten ilmoille, pyydän!