Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko viulunsoitto todella mäin vaikeeta?

Vierailija
07.11.2011 |

Ostin tänään lapselle viulun ja ollaan ilta sitä ihmetelty. Välillä siitä jotain ääntä lähtee, lähinnä kun tyttö sitä rääkkää, mut mä en saa siitä oikein mitään irti. Jos yhden äänen saan, niin toista en ainakaan heti perään onnistu saamaan. Onko tosiaan noin vaikee soitin, vai onko vika jousessa. Hartsia ollaan siihen hangattu ja heti hankaamisen jälkeen lähtee ne parhaat äänet, mut kun vähän aikaa viulu levähtää, niin mitään ei siitä taas irtoa..

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
07.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onhan jousi kiristetty ja muistettu löysätä soiton jälkeen?



Vierailija
2/5 |
07.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja äiti aikoo mennä kuunteluoppilaaksi seuraavan kerran. Sanomattakin lie selvää, että en asiasta mitään ymmärrä, mut muksu on ihan intona.



Mietin vaan, että onko tosiaan noin vaikeeta, vai pitääkö tuo kapistus jotenkin sisäänajaa.



Ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
07.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja riippuu kyllä ihan lapsesta, kuinka nopeasti ne hoksaa tuon soittamisen periaatteen (mm. jousen asennon...) Ja alkuun se on kaikilla aika kamalan kuulosta, mutta nopeasti ne kehittyy.



Ja tunneille tosiaan kannattaa mennä mukaan, että tietää mihin kotona kiinnittää huomiota. Monet opettajat haluavatkin, että varsinkin pienillä on joku aikuinen tunnilla mukana joka voi kotiharjoittelussa auttaa.

Vierailija
4/5 |
07.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ekaluokkalainen kyl jo nykyään saa :D Isä sitä opettaa, en mä.

Vierailija
5/5 |
07.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä jo mietin, että menenkö kauppaan valittamaan, että tää ei toimi ;). Seuraava tunti on vasta keskiviikkona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yhdeksän