Sisustusapua kaivataan!
Haluaisimme tapetoida olohuoneen yhden seinän jollain kivalla katseen vangitsija tapetilla ja muut seinät sitten jollain muulla. Mikä seinä kannattaisi tapetoida tuolla katseen vangitsijalla?
Asunnon pohjapiirustus:
http://www.aijaa.com/v.php?i=009898891946.jpg
Ajattelimme sijoittaa kalusteet juurikin noin kuten kuvassa on, televisio tulee sohvaa vastapäätä olevalle seinäkappaleelle.
Mitkä värit/kuosit/kuviot sopivat hyvin yhteen? Meillä on valkoinen tv-taso + seinähyllyt, valkoinen olohuoneenpöytä ja luonnonvalkoinen divaanisohva. Eli värit pitäisi sopia noiden kalusteiden kanssa, toiveissa olisi vaaleita sävyjä, mutta tuo katseen vangitsija voisi olla jotain muuta..
Mielipiteitä? Ehdotuksia?
Kommentit (8)
ei ole suunniteltu laitettavaksi mitään (=ei ole kalusteita, kun muutetaan pienemmästä asunnosta pois). Varmaan siihen kerääntyy jotain lasten rojua :D
-ap
looginen paikka on toi sohvan takana oleva seinä. katsokaa että sitten maalaatte muutkin seinät sopimaan tapetin sävyihin,tai sitten valitsette valkoiseen sopivan tapetin. On kurjan näköistä jos tapetoi räväkästi yhden seinän ja muut on ihan valkoisia,jos värit ei yhtään sovi...
ei ole suunniteltu laitettavaksi mitään (=ei ole kalusteita, kun muutetaan pienemmästä asunnosta pois). Varmaan siihen kerääntyy jotain lasten rojua :D
-ap
pitkälle seinälle ei tule mitään kalusteita, saattaa se tapetti olla jotenkin liian dominoiva. Joten mä ehdottaisin, että tapetti sohvan taakse!
#2
En näe muutakaan vaihtoehtoa. Onko uusi vai vanha talo?; sekin on hyvä ottaa huomioon tapettia valitessa, niin että tulee sitten taloon sopiva.
rakennettu -90 luvun alkupuolella, joten sinänsä en näe, että hirveästi pitäisi huomioida itse taloa, kun ei ole mikään historiallinen rakennus kyseessä :D mutta joo ymmärrän pointin.
Omat kalusteemme ovat nykyaikaisia ja aika suoraviivaisia.
-ap
kuitenkin vaatehuone on. mä mieltäisin sen master bedroomiksi.
ja tapetti sohvan taakse, ilman muuta
en itse edes ymmärrä miksi tuohon 75m2 asuntoon on pitänyt rakentaa kaksi suihkua..
Raati on nyt puhunut ja tapetti tulee sohvan taakse! :)
Vielä kun keksisi millaiset tapetit tuonne keksii.
-ap
sohvan takana oleva seinä. Toisaalta, riippuu paljon tapetista ja muusta kalustuksesta. Tuolla pitkälläkin seinällä voisi olla kiva, riippuen vähän, mitä muuta siihen tulee. Esim. jos tulee joku senkki tai puoleen väliin seinää ulottuva hylly, vois olla hieno tapetoituna.