Vieläkö ihmettelette mksi Israel ei lopeta sotaa
Hamas nälkiinnyttää israelilaisia panttivankeja ja pakottaa luurankomaisen uhrin kaivamaan oman hautansa
Vierailijat
02.08.2025 | 22:53
Terroristijärjestö Hamas on julkaissut videon israelilaisesta panttivangista nimeltä Evyatar David. Hänet kidnapattiin Hamasin toimesta Nova Music Festivalilta 7. lokakuuta 2023. Mies on aliravittu ja nälänhädän partaalla.
Israel on toimittanut ruokaa Gazaan (ruokaa ja muuta apua on saatavilla Gazassa), mutta Hamas ei toimita ruokaa siviileille tai panttivangeille. YK itse on myöntänyt, että Hamas kaappasi 87 prosenttia 2 010 ruokarekastaan Gazassa 19. toukokuuta – 29. heinäkuuta 2025. Israelin Gazaan toimittama ruoka on myös jätetty mätänemään ulkona, ja Hamas, Punainen Risti, YK ja kukaan muu eivät ole toimittaneet ruokaa gazalaisille (ruokaa, jonka Israel toimitti Gazaan).
Davidin perheen lausunto
Olemme joutuneet todistamaan, kuinka rakas poikamme ja veljemme, Evyatar David, tahallaan ja kylmäverisesti nälkiinnytetään Hamasin tunnelissa
Kommentit (3)
Toivottavasti laittavat tällä kertaa kaikki arabimaat maan tasalle ihan oikeasti.
Israelin toimittama ruoka on todennäköisesti ollut mätää ja terveydelle vaarallista jo toimitettaessa.
YK itse on myöntänyt, että Hamas kaappasi 87 prosenttia 2 010 ruokarekastaan Gazassa 19. toukokuuta – 29. heinäkuuta 2025. Israelin Gazaan toimittama ruoka on myös jätetty mätänemään ulkona, ja Hamas, Punainen Risti, YK ja kukaan muu eivät ole toimittaneet ruokaa gazalaisille (ruokaa, jonka Israel toimitti Gazaan).