Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kansanedustajalta uusi bensaehdotus

Vierailija
24.03.2026 |

L o i s t a v a  esitys!! Kannatan vahvasti:

 

Keskustan kansanedustaja Tuomas Kettunen vaatii, että pääministeri Petteri Orpon (kok) hallitus ryhtyy viipymättä toimiin polttoaineiden hintojen kohtuullistamiseksi.

Kettunen haluaa, että liikennepolttoaineiden verotusta ja jakeluvelvoitetta laskettaisiin väliaikaisesti.

Täsmätoimina ehdotan hallitukselle, että liikennepolttoaineiden arvonlisäveroa lasketaan 25,5 prosentista alempaan 13,5 prosentin kantaan väliaikaisesti. Jakeluvelvoite nousi tänä vuonna 19 prosenttiin ja sitä tulisi laskea väliaikaisesti 12 prosenttiin. Näillä toimilla saataisiin välittömästi toteutettuina pumppuhintoja alaspäin nopealla tahdilla, Kettunen ehdottaa tiedotteessaan.

Hän huomauttaa, että vuonna 2022 hallitus laski jakeluvelvoitetta 7,5 prosenttiyksikköä, kun polttoaineiden hinnat nousivat korkeiksi.

Vaadin, että hallitus ryhtyy viipymättä toimiin. Suomi elää kumipyörillä ja tavara liikkuu edelleen maanteitä pitkin. Tällä hetkellä monet kuljetus- ja koneyrittäjät ovat ahdingossa kohoavien polttoainelaskujen kanssa. Puhumattakaan suomalaisista, joihin korkea öljyn maailmanmarkkinahinta iskee kovasti.

Kettunen sanoo, että jos Suomi pysähtyy, se tulee kansantaloudelle kalliiksi.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
24.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Populismia. Kepu on itse ollut yksi ilmastonmuutoshumpan pääsäveltäjistä ja mm juuri tuon jakeluvelvotteen arkkitehdeistä.

Vierailija
2/2 |
24.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Persut hoitaa ensi viikoksi euron pensan. Ne lupasi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kaksi neljä