Lastenpolille aika (kastelun takia)
Pojalla 5,5v on edelleen yövaipat (märkä joka yö) ja viikoittain päiväkastelua enemmän tai vähemmän.
Saatiin lähete lastenpolille ja eilen kopsahti kutsu postilaatikkoon. Mitä siellä tehdään? Aikaa pitää kuulemma varata 2 tuntia! (Ilmeisesi ensin sairaanhoitajalle aika ja sitten lääkärille)
Ultra ja pissatestit on jo tehty aiemmin.
Kommentit (9)
haluavat kunnolla selon siitä, mistä ongelma johtuu. Esimerkiksi saattavat haluta tehdä kokeen, jossa pissataan eräänlaiseen vaakaan, joka mittaa, millä paineella pissa tulee ulos pissaamisen aikana. En muista, mikä oli "normaali" tulos tässä, mutta kyse nähdäkseni on siitä, että pystyvätkö pissilihakset (sori) säätelemään pissasuihkun voimakkuutta, tai ylipäänsä pissaamista.
5-vuotiaan kanssa. Ei mennyt tota kahta tuntia. Se oli enemmän vaan terveystarkastus, pituus paino, kuunneltiin keuhkot ja sydän ja paineltiin maha. Korvat ja suukin katottiin. Sit keskusteltiin ongelmasta ja katsottiin pitämämme kastelupäiväkirjaa. Hoidoksi määrättiin levolac kuukauden ajaksi päivittäin. Yleisin syy kasteluun on ummetus. Meillä ei ole ollut mitenkään ongelmanakaan, mutta sitä nyt silti kokeillaan. Puhelinaika kuukauden päästä.
Hoidetaan ummetusta vaikkei ole ummetusta? Ette saaneet Miniriniä? Kummallista.
yökasteluhälytin. Käytiin pojan kanssa lastenpolilla, kun hän oli juuri täyttänyt 5v. Lääkäri piti puolen tunnin luennon yökastelun faktoista, jotka olin jo netistä lukenut. Sitten saimme määräyksen pitää kastelupäiväkirjaa 2kk. Mitä mieltä, kun tiesin etukäteen, että jokaikinen yö kastelee piste. Sitten uusi käynti, jossa tämä jokaöinen kastelu todettiin kastelupäiväkirjasta. Ja vasta sitten lääkäri laittoi meidän kasteluhälytin-jonoon, joka oli meidän sairaalassa n. 6kk pitkä... Vaatimalla vaadin ja lopulta sain lääkärin kirjoittamaan Minirin reseptin. Lääkkeestä ei mitään apua ja kastelua edelleen joka yö. Kun kasteluhälytin-jono ei tuntunut lyhentyvän yhtään, otin ja ostin itse hälyttimen käytettynä huutiksesta hintaan 45€. Totaalisen skeptisenä ja toivoni menettäneenä aloitettiin sitten hälytin hoito ja reilun viikon käytön jälkeen poika oli täysin yökuiva!!!!! Parin eka yön jälkeen ajattelin että ei toimi tämäkään mutta niimpä vain toimi. Suosittelen lämpimästi.
Ei saatu ei... Mut puhelinaika on tulossa ja sit katotaan uudestaan. Hoitavat ummetusta aina ensin jos siihen on yhtään syytä. En ollut pitänyt ongelmana, mutta kakka ei tule aina ihan päivittäin, siihen tarttuivat. T. 8
sitä, että teille on lastenpolille aika. Yleensähän nämä hoidetaan neuvola-lääkärillä. Hälytinpatja, Minirin-lääkitys ja aika hoitaa tilanteen.
että pojalla on SEKÄ yö-, että päiväkastelua. Jos olis vain yökastelija, olis saatu Minirinit suoraan omalta lääkäriltä.
Kastelupäiväkirjaa olen enemmän ja vähemmän uskollisesti pitänyt jo helmikuusta lähtien, pissanäytteitä on kuskattu labraan vissiin neljä kertaa, verikokeitakin on otettu ja ultra tehty. Neuvolassa terkkari puhui mahdollisesta neurologin konsultaatiostakin... Poika ei siis ole koskaan ollut täysin kuiva. Päivävaipat saatiin työllä ja tuskalla pois tasan neljä vuotiaana. Vieläkään ei aina itse tajua, että on pissahätä, vaikka osa olis lirahtanut jo housuunkin, poika kiemurtelee ja tepsuttaa ja on silti aina yhtä yllättynyt, jos sieltä sit tuleekin iso pissa, kun puolittain pakotan vessaan...
Itse hoksaa pissahädän siinä vaiheessa, kun "pippeliä tikistää". Olettaisin, että silloin on jo aika hemmetinmoinen pissahätä... (joskus ehtii vähän lirahtaa housuun, joskus ei. Joskus ei ehdi ihan vessaan asti, kun tulee kaikki punttiin...) Jos oikein keskittyy johonkin touhuihinsa, ei muista mennä vessaan ollenkaan, eikä tunne pissahätää, vaikka kyselisinkin välillä. Eli poika on sinne vietävä, jos näyttää siltä, että nyt keskittyy ihan täysillä.
ei mitään vaikutusta asiaan (merkitty kastelupäiväkirjaan sekin ajanjakso)
Mutta minusta noissa on aina laitettu aikaa liian paljon "kaiken varalle", jos on ajat myöhässä tms.
Ensin jonotatte sairaanhoitajalle ja sitten uusi jonotus lääkärille. Jo se vie aikaa.
sitä, että teille on lastenpolille aika. Yleensähän nämä hoidetaan neuvola-lääkärillä. Hälytinpatja, Minirin-lääkitys ja aika hoitaa tilanteen.