Fanny Lumia Melena vai Melena Fanny Lumia?
Kommentit (18)
Kiva toi Melena
Vierailija - 27.10.11 07:13 (ID 13641087)
http://en.wikipedia.org/wiki/Melena
Et kai ole tosissasi? Lumia on huora på Finska!
Molemmat sopivat juuri sinun tyttärellesi kuin nenä päähän.
Melena. Melenaoksennus tai melenauloste tarkoittaa sitä että sen joukossa on verta lääketieteessä.
Et kai ole tosissasi?
Vierailija - 27.10.11 07:35 (ID 13641193)
Lumia on huora på Finska!
viimeisen sadan vuoden aikana tuon nimen on nimipalvelun mukaan saanut alle 10 naista. Se voi käytännössä tarkoittaa esim. kahta. Kannattaako noin harvinaisesta nimestä tehdä aloituksia joka päivä.
Et kai ole tosissasi? Lumia on huora på Finska!
Etkö sitte hirvittävämpiä nimiä keksinyt? Ja vielä kaikki pötköön... Voi lapsiparkaa.
Et kai ole tosissasi?
Vierailija - 27.10.11 07:35 (ID 13641193)
Lumia on huora på Finska!
No eipä tuosta kannata paljoa välittää, kun eivät epsanjalaisetkaan muistaneet. Mistä sitä tietää mitkä kaikki muut naisten nimet viittaavat jollain kielellä siihen ammattiin tai vielä epämääräisempään.
Lumia varmasti väheni tuon takia yleisistä nimistä hyvin äkkiä. Kännykkämallin nimi muistettaisiin muuten vain pari vuotta, tuskin paljoa kauempaa kuin se on myynnissä. Nätti nimi ja sääli, että joku nosti tuollaisen yhdessäkin kielessä jo unohdetun merkityksen halooksi.
fanny on sama enkuksi kuin lumia espanjaksi. Melena nyt on vain yksinkertaisesti ruma nimi.
paikallislehden kastetuista, että lapselle oli annettu nimeksi Lumia (muita nimiä en muista). Harmittaakohan vanhempia, kun heti sen jälkeen julkaistiin tämä Lumia-puhelin yms kohu sen ympärillä. Lumia on jotain ikivanhaa espanjaa ja tarkoittaa "iloista tyttöä". Ei herätä kuulijassa sen kummempia mielikuvia kuin vaikkapa Lancia. Näin sanoi Treen yliopiston espanjan kielen opettaja Aamulehdessä eilen.
kannattaa ihmisten alkaa googlettaa myös omia nimiä,koska eiköhän kaikille jokin muuta tarkoittava asia löydy..
ihan mico tarkoittaa naisen alapäätä,mea pissata,vanessa ilotyttöä,leea lehmää,marika homoa,jesse jeesusta yms..todella typerää kun nyt näyttää siltä et suomalaiset osaakin todella hyvin jotain slangi espanjaa vaikka aikaisemmin kukaan ei tiennyt koko merkitystä..
suomessa lumi tarkoittaa lunta,eikä mitään muuta!
tää nyt ala olla aika väsähtänyt juttu jo....
http://en.wikipedia.org/wiki/Melena