Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuettujen lomien päättyminen voi lisätä lasten kokemaa eriarvoisuutta ja häpeää

Vierailija
10.03.2026 |

Meneekö nuo hotellit konkkaan?


Epäilen että mäin tulee käymään.


Onneksi kumminkin rikkaat sai sen veroalen ja lomailu Dubaissa yms voi jatkua.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sehän on hienoa. Häpeä on ylpeyden vastakohta ja ylpeys (Pride) on kadotukseen vievä Kuolemansynti! 

Vierailija
2/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elin lapsuuteni 70-luvulla ja silloin kukaan ei ihmetellyt sitä, että jotkut ihmiset saa jotain, jotkut ei. Toiset lapset pääsi reissuille, toiset ei koskaan. Itsekin matkustelin vasta aikuisena.

Tosin sitten meikäläisistä ei kasvanutkaan uniikkeja lumihiutaleita, joiden mielestä mulle kuuluu heti kaikki.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

No jo on taas. Tuetuille lomille on harva päässyt ja joka vuosi samat kitisijät.

Vierailija
4/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime vuonna tuettua lomaa haki yli 30 000 henkilöä, joista vajaa kolmannes sai loman.

 

Vierailija
5/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

No jo on taas. Tuetuille lomille on harva päässyt ja joka vuosi samat kitisijät.

Vaikutat kireältä! Olet loman tarpeessa.

Vierailija
6/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Viime vuonna tuettua lomaa haki Hyvinvointilomat ry:n kautta 34 300 henkilöä, joista vajaa kolmannes sai loman. Valtaosa valituista kuului alle 1 200 euroa/kk ansaitsevien tuloluokkaan.

Sosiaalialan ammattilaisten mukaan tuettujen lomien merkitystä ei voi arvioida pelkästään vapaa-ajan toimintana.

Kyse ei ole vain lomasta. Kyse on jaksamisesta, osallisuudesta ja yhdenvertaisista mahdollisuuksista palautua, sosiaalialan ammattilaiset painottavat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuetut lomat jollekkin sompuille.  Elämä mitä palkansaajan kusettamista.

Vierailija
8/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Harva köyhä on edes tiennyt tuosta tuesta.

Suurin osa on mennyt niille, joilla on ollut tietoa tuetuista lomista. Lisäksi tuetusta lomasta pitää maksaa itse osuus ja sen lisäksi matkat, jolloin todella köyhän ei olisi edes kannattanut hakea tuetulle lomalle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tämä surettaa minua, olen perheeni kanssa ollut tuetulla lomalla silloin kun olen ollut lapsista kotona ja tulot olleet pienet. Mielestäni saimme loman helposti (ensikertaa varmasti auttoi), meillä ei silloin vollut mahdollisuutta moiseen lomailuun, täysihoito on kallista. Ihmettelin kuitenkin, että voi saada tuollaisen "luksusloman" - en pidä täysihoitolomia kovinkaan tavanomaisena matkustustapana vaan ajattelen, että jokainen lomailee tulojen mukaisesti, jos reissaa. 

 

Nyt työssä käydessäkin lomailemme kesäisin teltalla tai edullisesti mökeissä, täysihoidolla oleviin lomiin saa säästää pidemmin, mutta mahdollista toki on. 

 

Mutta asiaan: sukuumme kuuluu isoja uskonnollisia perheitä, joissa äiti pääosin kotona ja isä yrittäjänä tai hyväpalkkaisessa työssä (esim 60 000 e vuodessa, toki se ei suurperheessä ole nettorahana paljoa). Nämä ovat käyneet säännöllisesti tuetuilla lomilla ja pitivät sitä yhtenä perusolettamana, että perhe pääsee taas uudelle lomalle (loman taisi ennen saada parin vuoden välein ja viimeisemmäksi ehkä kolmen vuoden välein). Osa on valittanut, että kun myöntämisperusteita kiristetty, ettei niin tiuhaan päästä. 

 

Ko. Perheillä olisi kyllä omatoimilomailuun varaa, kun perheen aikuiset reissaavat kavereiden kanssa esim viikko ulkomailla ja pari kolme omaa reissua pohjoiseen/ Norjaan tms kelkkailemaan/kalastamaan tms. Toki lapset eivät pääse lomalle jos aikuiset käyttää lomailuun käytettävissä olevat rahat itseensä. 

 

Ko. Perheet tarvitsisivat enemmän asennemuutosta kuin lähes ilmaisia täysihoitolomia. 

 

Toki täältä löytyy perheitä, jotka oikeasti eivät pääse lomalle muutoin, ja heille lomailun edelleen soisi. 

Vierailija
10/10 |
10.03.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oppii elämää nuoresta asti. Kannattaa panostaa kouluun niin pääsee sitten vanhempana lomailemaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yksi kaksi