miksi ihmeessä tulee takamukseen ja reisiin finnejä paljon???
Tympeetä...tietty onneksi eivät ole kaikki naamassa jos jotain hyvää asiasta etsii. Hygienia on ok mutta mikä ihme voisi auttaa takamusihoon? olipas nolo kysymys!
Kommentit (10)
juuri reisissä ja takamuksessa.
Olen huomannut, että meitä tästä vaivasta kärsiviä on muitakin, ja yhdystävänä tekijänä on tietynlainen vartalon muoto!
Leveät hartiat, tasapaksu vyötärö, suora peppu ja melko kapoiset jalat. Olisko jokin geeni- tai aineenvaihduntajuttu...?
Lisäksi itse käyn aika harvoin saunassa ja teen istumatyötä - olisiko näillä yhteyttä?
Entä käristtekö te muut "finnipeput" karvaisuudesta..?
juuri reisissä ja takamuksessa.
Olen huomannut, että meitä tästä vaivasta kärsiviä on muitakin, ja yhdystävänä tekijänä on tietynlainen vartalon muoto!
Leveät hartiat, tasapaksu vyötärö, suora peppu ja melko kapoiset jalat. Olisko jokin geeni- tai aineenvaihduntajuttu...?
Lisäksi itse käyn aika harvoin saunassa ja teen istumatyötä - olisiko näillä yhteyttä?
Entä käristtekö te muut "finnipeput" karvaisuudesta..?
Istumatyössä siis, varsinkin jos vapaa-ajallakin viettää aikaansa esim. tietokoneen ääressä. Ainakin itse huomaan, että näppylöitä tulee takareisiin kausina, jolloin vietän paljon aikaa koneella. Minulla on muuten juuri päinvastainen vartalomalli kuin yllä on kuvailtu, kapeavyötäröinen tiimalasimalli.
mulla kapeaharteinen, kapeavuotäröinen ja leveäperseinen+ paksureisinen. Opiskelen, eli istun kyllä paljon. Karvainen en ole edes normaalia määrää, vaan kainaloissa ja häpyalueellakin kasvaa se 2 karvaa ristissä, kulmakarvoja ei senkään vertaa.
Mulla on välillä kausia, että pukkaa muutaman viikon koko perse/reidet mätää, oikein isoja finnejä koko perse täys. Välillä on vain muutama, tai tulee pienempiä. Asiaa selvitettyäni olen todennut, että ei riipu siitä olenko lomalla, kuinka paljon istun tai mitä syön.. En siis tiedä mistä mahtaa johtua, mutta helvetin ärsyttävä ja nolo vaiva.
on ollut hoikkanakin. Enkä tee istumatyötä. jotenkin nosti nolostuksen pintaan kun oon lopuillaan raskaana ja joutuu tutkimuksissa käymään vähän väliä.....aikas turhamaista =)
Kerran oli amerikkailaisessa lääkäriohjelmassa (siis lääkärit vastasivat kysymyksiin, ei hupiohjelma), että takalisto pitää suihkun jälkeen kuivata kunnolla, ettei tule näppyjä.
Mulla oli ennen aina joskus, mutta kun kuivaan niin ei tule enää.
itsellä ollut sama ongelma myös joskus kesäisin kun on kuuma ja hiostaa. ongelmaan on auttanut vauvantalkin käyttö iltaisin eli suihku, rasvaus ja vähän talkkia ongelma alueelle.
Kun rapsuttelet pitkin päivää persettäsi, siirtyvät käsissä olevat epäpuhtaudet takapuolen alueen olevalle iholle ja aiheuttavat finnejä.
Enkä todellakana ole sitä vartalotyyppiä, jolle tämä kuulemma on tyypillistä! Olen huomannut, että tietyssä vaiheessa kuukautiskiertoa erityisesti näitä näppyjä pukkaa, takapuoleen (ei reisiin kyllä) ja selkään, samaan aikaan kyllä naamaankin.
Eipä ne muuten niin haittaisi siellä takapuolessa, mutta mulla on elämässäni uusi mies + tuore suhde, aktiivinen seksielämä (vihdoin!) ja aina vähän häpeän kun mies näkee takapuoleni... ongelmansa kullakin. :)