Kymmenet tuhannet suomalaiset hankkivat asuntoja korona-aikana,kauppaa käytiin vilkkaasti ja hinnat olivat tukevassa nousussa.
Lukuisten suomalaisten suurimpia sijoitus- tai ainakin taloudellisia päätöksiä on asunnon ostaminen.
Tiesi jo korona aikaan mitä tulee tapahtumaan lähitulevaisuudessa kun asuntoja rakennettiin ennätysmäärä ja ihmiset ostivat hulluina tilavia asuntoja korkealla hinnalla jopa näkemättä asuntoa,tuli mieleen ennen 90-luvun alun lamaa oleva ostopaniikki.
Meidänkin alueella oli normaalisti myynnissä toistakymmentä omakotitaloa mutta hurjimpaan korona-aikaan nolla hinnat pilvissä joten ei jäänyt epäilystä mitä tulee tapahtumaan, vaikka alue on haluttua ja niinpaljoa ei hinnat tai kauppamäärät täällä tippuneet kuin monessa muussa paikassa,silloin jo kirjoittelin jotta lammoo pukkaa!
Silloin työttömyys oli suhtkoht alhainen mutta ennustukseni siis toteutui ja Suomessa EU:n pahin työttömyys on tosiasia ja konkurssimäärät hulppeat.
Kun tuntee historiaa voi ennustaa tulevaa,ihminen on sama otus kuin aina ennenkin ja tekee samat virheet vuosikymmenestä toiseen,opi virheistä ja ole viksu! 😆😁😜
Kommentit (2)
Korona-aikaan asuntokauppa kiihtyi, kun etätyö yleistyi rajusti ja ihmiset alkoivat tarvita ainakin yhden huoneen lisää etätöitä varten. Siis työhuoneeksi. Myös mökkikauppa kiihtyi, koska etätöitä pystyi tekemään mökilläkin ja kaupungeissa oli ravintolat ja muut paikat kiinni ja ulkomaillekin oli hankala päästä lomailemaan.
Suomessa on n.50 000 perheenyhdistämisen maahantuomaa, jotka on valtaosin työttömänä, todellisuudessa valtaväestöllä on täystyöllisyys.