Askon ja Sotkan konkurssista noin 600 työtöntä
Irtisanotuksi tulee Koneelta 70 ihmistä. Tilanne on huonompi kuin 1990-luvun lamassa ja olen elänyt senkin ajan.
Kommentit (13)
Taisi loppua se rahoitus, että hissittömiin taloihin saa tehdä hissejä ja osan valtion tukena. Se näkyy koneella heti. Huonekaluliikkeissä näkyy Ikea. Vain luksus ja halpis pärjää, ei keskitaso. Tosin Askon ja Sotkan laatu on huonontunut, samoin kuin Suomessa tehdyn laatu on huonontunut vähän kaikessa.
Kiitos kokoomuspersujen talousosaajahallitus.
Kieltämättä tämäkin on seurausta kuluttajien rahapohjan rapautumisesta. Kuinkahan kauan valtiokaan saa omilta luotottajiltaan nälkävelkaa?
Tähän pitäjään jää sitten vain Masku, jossa katsomani yöpöytä maksoi 1000 euroa. Ei tullut kauppoja.
Menkää töihin! Nyt on hyvä aika vastaanottaa töitä.
Miksi ostaa uusia. Minulla on 40 vuotta vanha sohva. Kerran on kankaat uusittu.
Niistäkin varmasti jotkut ovat haukkuneet työttömiä tyyliin menkää töihin ym. ja joutuvat nyt itse työttömiksi ja saavat huomata ettei töihin niin vain mennäkkään. Oikein niiden osalta 😅
Aika harva nykyisin osaa enää mennä Askoon tai Sotkaan jos tulee mieleen hankkia jotakin huonekalua.
Lisäksi tietty vaikuttaa esim moniin alihankintayrityksiin ja kuljetusyrityksiin sekä tietty myös uskoisin että ainakin osa näistä uusista työttömistä vähentää kuluttamista ainakin jonkin verran.
Vierailija kirjoitti:
L O I S E T T Ö I H I N
Minä menen mieluusti Sotkalle, kun tarvitsen omaa rauhaa ja toimistotilaa, huonekaluineen.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1bafe9e3-4094-4d40-849f-71335e3163a2