Sosiaalipolitiikan tutkija täällä
Nyt mietimme armeija aikaa.
Aikoinasn nuori sai vain 150€/kk nettona?
Lomilla sitten vanhemmat vähän vippaa. Ei varmaan ongelma ellei täysin tuloton vanhempi ja muita alaikäisiä elätettävänä.
Mutta ihan teoreettisesti voi heittää, että tuo onkin ainoa tilanne, missä 18-vuotias ei voi mitenkään olla itsenäinen taloudellisesti,,eikä oteta huomioon kuitenkaan vanhempien tuloja siinä, mitä tukia saa.
Opiskelijalle eri, koska saa tukia, voi ottaa lainaa, käydä töissä ja vanhempien tulot otetaan huomioon jos asuu kotona. Tietty tulotaso taattu. Ja palkintona yleensä lainan otosta se tutkinto.
No poikkeus aina tuo armeija ja lyhytkin aika. Vaikeaa aikaa huonotuloisille vanhemmille ehkä.
Ihan mielenkiinnosta, mitenköhön tuo aika menee 18-vuotiaan omassa asunnossa asuvan kohdalta?
Vuokra maksetaan eli jos armeijan aikana nuori asuu kotona, niin valtio säästää jopa 700€ kuussa.
Miten muuten käyttöraha lasketaan tuolloin vai onko se budjetti silloinkin, että koska täys ylläpito kasarmilla niin 150€ riitettävä lomille?
Mitkä on ne tilanteet missä vanhempien vastuu on elättää aikuinen lapsi? Ei niitä montaa ole ja niissäkin otetasn yleensä huomioon vanhempien tulot.
Tuo armeija aika on vissiin poikkeus? Tosin siinähän elatusvstuu on vain lomilla, joten ei niin big deal.