Lue keskustelun säännöt.
Miksi suostutte miehen vaatimuksesta aborttiin?
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.
Kirjaudu sisään
Minä suostui miehen vaatimuksesta aborttiin. Miksi?
- edelliset raskaudet olleet hankalia (vaaraksi sekä minulle että vauvalle). Mies peloitteli vammaisella lapsella, itki miten hän pelkäsi edellisen synnytyksen jälkeen kun minulta meinasi henki mennä.
- olin raskauden takia pahoinvoiva ja oksenteleva, lopen uupunut. Ajatuksissa oli miten jaksan hoitaa uutta vauvaa, kun ne siinä tilassa jaksanut hoitaa nykyisiäkään lapsia. Meillä minä olen hoitanut alle vuoden ikäiset kokonaan yksin.
- mies on välillä verbaalisesti tosi ilkeä, enkä halunnut jättää häntä kaksin lasten kanssa (pelkona, että joudun raskausaikana kuukausiksi sairaalaan).
- koko raskausaika olisi vaatinut minulta vuodelepoa. MIes ei ole tottunut hoitamaan kotitöitä ja tiesin, että hän kiukuttelisi, jos niin joutuisi toimimaan. En halunnut eripuraa ja riitaa. Pelkäsin myös, että miehen kiukuttelun välttääkseni tekisin hommat itse ja pahimmillaan saisin keskenmenon. Siitä olisin syyttänyt miestäni ja sitä ei avioliitto olisi kestänyt.