Takuueläkkeestä helppo säästökohde
Jostain kumman syystä Suomessa voi saada täyden takuueläkkeen jo jos on asunut aikuisiällä vähintään kolme vuotta Suomessa. Ruotsissa täyden takuueläkkeen saaminen edellyttää 40 vuoden asumista maassa. Jokainen puuttuva vuosi pienentää eläkettä 1/40 osalla. Eli ei muuta kuin sama käytäntö myös Suomeen. Toivottavasti Perussuomalaiset ymmärtävät tarttua tuohon täkyyn. Jotain viitteitä tuon muutoin silmille räjähtävän ongelman ymmärtämisestä antoi se kun hallitus laittoi pisteen kansan- ja takuueläkkeen maksamiselle ulkomaille samaan malliin kuin Ruotsissa oli tehty. Ymmärtäähän sen jokainen, että ei Suomi voi maksaa jokaiselle kolme vuotta Suomessa oleilleelle tonnia per kk koko loppuelämän ajan jos ja kun hän palaa lähtömaahansa jossa kustannustaso on murto-osa Suomen hintatasosta.
Kommentit (4)
Vierailija kirjoitti:
Se kuitataan toimeentulotuella jos eivät saa eläkettä.
Mutta silloin siihen vaikuttaa myös omaisuus eikä sitä makseta kuin 1 kk jaksoissa.
Leskeneläke pitäisi lakkauttaa, kenenkään ei kuuluisi saada 2 eri eläkettä eli omaa eläkettä ja edesmenneen puolison eläkettä yhtäaikaa. Jos siis yritetään säästää eläkemenoista,. Eläke vain oman työskentelyn perusteella,
Yksi iso ongelma tuossa ideassa on se, ettei Suomessa voi ketään nälkään kuolemaan jättää. Yhteiskunnan on viimekädessä pakko aina jotain sosiaalitukea tarjota. Kukaan ei voi pudota täysin tyhjän päälle.
Miten tämän ongelman ratkaisisit?
Se kuitataan toimeentulotuella jos eivät saa eläkettä.