PS:n ryhmäjohtaja Jani Mäkelä: Tarvitaan rajuja lisäleikkauksia - Suomi sileeks!
PS:n ryhmäjohtaja Jani Mäkelä: Tarvitaan rajuja lisäleikkauksia
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtajan Jani Mäkelän mukaan tarvitsemme lisää leikkauksia, jotta saamme Suomen julkisen talouden tilanteen vaadittavalle tasolle.
Usein kuulee väitettävän, että velkaantuminen pitäisi taittaa talouskasvulla. Väittäjällä on harvemmin kovin kummoista konkreettista ajatusta, miten talouskasvua luotaisiin, Jani Mäkelä kirjoittaa julkisessa Facebook-kirjoituksessaan.
Mutta yhtä selvää on, että tarvitaan rajuja julkisen talouden leikkauksia. Puoletkaan talouskasvusta, joka vaadittaisiin selviämiseen ilman leikkausta, ei ole realistisesti Suomen saavutettavissa. On valehtelua väittää muuta, Mäkelä jatkaa.
Hänen mukaansa tässä ei puhuta edes velkojen takaisinmaksusta vaan ainoastaan siitä, että suhteellinen velkaantuminen saadaan hallintaan.
Pitäisi käydä vähitellen ymmärtämään, että yhteiskuntaan tarvitaan isoja rakenteellisia muutoksia. On kysyttävä rehellisesti, mitä valtion tulee tehdä ja mitä sen ei tule, Mäkelä painottaa.
Suomen valtiolla oli marraskuun lopussa velkaa yhteensä 186,98 miljardia euroa. Asukasta kohden se tarkoittaa 32 997 euroa. Julkisen talouden velkaantuminen on jatkunut hallituksen tekemistä sopeutustoimista huolimatta.
OrpoPurran oikeistojallitus on syönyt kasvun eväät, sekä velkaannuttanut maatamme historiallisen paljon. Tänä vuonna Suomen historian velanoton ennätys 17,8 miljardia euroa, viime vuonna 2024 top3 velanotto 15,3 miljardia euroa, ja velanoton hallitusjausikohtainen ennätys +60 miljardia euroa tulee rikkoutumaan, vaikka kuinka valtion eläkerahastosta ja asuntorahastosta pummaillaan.
Mäkelä haluaa PS:n eduskuntaryhmän kanssa Riikan saksien jälkeen avohakata Suomen hyvinvointivaltion julkiset peruspalvelut vesurilla sileäksi, kuten Orpon kokoomuskin.
Kommentit (28)
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vanha kunnon postimyyntivaimon omaava Jani "EU on perseestä" Mäkelä aivopieruilee. Menis oikeisiin töihin.
Voinetko määritellä "oikeat työt" ?
Sellaset Janille sopivat. Esim. Nakuttaan linnunpönttöjä työkkärin kurssille.
puoluetuista voisi aloitella. Ai ei persuille enää käykään?
Vierailija kirjoitti:
Vanha kunnon postimyyntivaimon omaava Jani "EU on perseestä" Mäkelä aivopieruilee. Menis oikeisiin töihin.
Minkä alan töissä itse olet?
Persujen kannatukseen se lopullinen leikkaus, hyvä.
Mutta tunnin junasta ei leikata penniäkään. Koska se on kokkareille ja persuille tärkeä.
Vierailija kirjoitti:
puoluetuista voisi aloitella. Ai ei persuille enää käykään?
Siitä on hyvä jatkaa Simulan ampumarataa ja Juuson mökkitietä kohti, ja persuilla lopahti into nyt.
Artikuloinnin mestari Jani voisi mennä puhetaidon opettajaksi.
Suomen suurimmat sosiaaliturvan menot kohdistuvat
ikääntymiseen (eläkkeet ja vanhuspalvelut), joka kattaa noin 43 % kokonaismenoista, ja toiseksi suurimmat ovat sairaus ja terveys (noin 23 %), joiden jälkeen tulevat perhe ja lapset, toimintarajoitteisuus sekä työttömyys.
Mistä Jani suunnitteli leikkaavansa 17 miljardia joka vuosi? Liäski tulee puolustusmenojen vaatimat ylimääräiset 6 miljardia joka vuosi- siis 23 miljardia budjetistya pois. Lakkautetaanko eläkkeet?
Tätä porukkaa ei olisi koskaan saanut päästää valtaan. Ankeuttava leikkaustuhopolitiikka sai talouskasvun alas miinukselle sekä aiheutti kotimaan kysynnän kulutusjarrun, tuloksena ennätyskonkurssit ja EU:n korkein työttömyys sekä ennätysvelanotto.
Jani sitten luki Hesarin uusimman kannatusgallupin ja päätti nostaa persujen ja hallituksen kannatusta ihan omin voimin.
Vierailija kirjoitti:
Mutta tunnin junasta ei leikata penniäkään. Koska se on kokkareille ja persuille tärkeä.
4 mrd euron Orpon tunnin juna 15 min nopeammin Tku-Hki, jonka EU totesi kannattamattomaksi 😳
Mitkä tän sällin venäjäkytkökset?
PS:n Jani Mäkelä kertoo mediassa jättimäisestä lisäleikkaustarpeista, hyvinvointivaltio sileeks!
Vierailija kirjoitti:
Mutta tunnin junasta ei leikata penniäkään. Koska se on kokkareille ja persuille tärkeä.
Keskustan alullepanema hanke.
Vierailija kirjoitti:
Mutta tunnin junasta ei leikata penniäkään. Koska se on kokkareille ja persuille tärkeä.
Älä oo niin varma🤔👌
Kansanedustajien sopetumisrahat vaan pois.
Eikö me nyt saadakaan tukipaketteja EU:lta? Sehän oli selitys sille, että niitä makseltiin etelään.
Voinetko määritellä "oikeat työt" ?