Tuoko kukaan enää joulukuusta vasta aattona kotiin? Nykyään joulutus alkaa jo lokakuussa
Olen kuuskymppinen ja mun lapsuudessa kuusi hommattiin korkeintaan pari päivää ennen joulua.
Itse rakastan oikeaa joulukuusta ja omani hankin noin viikkoa ennen aattoa ja ulos vien loppiaisena. Tekokuusten myötä tavat ovat muuttuneet ja on kiva kun pimeässä marraskuussa jo laitellaan kausivaloja ja jopa kuusia.
Kommentit (8)
Me haetaan oikea kuusi ensi ma tai ti. Tai ehkä jo viikonlopouna, jos ehtii/jaksaa. Tekokuusi on varastossa, joinain jouluina laitetaan, mutta ei montaa päivää ennen joulua.
Onko teillä joka joulu samat perinnekoristeet kuusessa ja kotona vai vaihdatteko tyyliä ja teemaväriä eri jouluina? Meillä on aina samat koristeet.
Me ollaan oltu sukuloimassa monena jouluna, eli jos omasta kuusesta haluaa nauttia, se kannattaa ostaa kunnolla ennen joulua. Tänäkin vuonna ollaan lähdössä mummolaan, mutta kuusen haku on vähän unohtunut, kun on tällä viikolla ollut kaikkea muuta. Huomenissa alkaa olla viimeiset hetket hankkia kuusi, jos aiotaan. Lapset on kyselleet kuusen perään jo pitkään, että kai joku pieni tulee ostettua.
Joulun viettomme alkaa jo toukokuussa...
Vierailija kirjoitti:
Onko teillä joka joulu samat perinnekoristeet kuusessa ja kotona vai vaihdatteko tyyliä ja teemaväriä eri jouluina? Meillä on aina samat koristeet.
No, mä olen joulukuusenkoristefriikki, keräilen lasisia kuusenkoristeita ja niitä on useita laatikollisia. Tälle joululle olen (tähän mennessä) hankkinut 21 uutta koristetta ja niiden kanssa laitan myös viime jouluksi hankittuja. En koskaan koristele väriteemalla, suosin luonto-, kasvi- ja eläinaiheisia koristeita. Mulla on myös tietyt vanhat perinnekoristeet aina kuusessa riippumatta siitä mitä muita koristeita valikoin laitettavaksi. Ja jos koristeessa ei ole ripustusnarua valmiina, teen niihin lenkit vanhaan malliin vaaleasta ompelulangasta, saatan myös tarvittaessa vaihtaa valmiin ripustuksen lankamalliin jos se miellyttää silmää enemmän. Punoksia en ole käyttänyt kuusessa enää vuosiin.
Halloween, kuukauden black friday, joulu.
Kaupallista p askaaa
Ei pitäisi tuoda joukukoristeita ja karkkeja kauppoihin lokakuussa, kuten nykyään tehdään.