72-vuotias kantasuomalaistaksimies ajoi suojatietä ylittävän yli, varasti uhrin puhelimen ja luikahti paikalta
Taksia kuljettanut mies ajoi ydinkeskustassa Eerikinkatua pitkin aamuyöllä, kun jalankulkija ylitti suojatietä Eskelinkadun kohdalla. Kuljettaja osui jalankulkijaan, joka jäi maahan makaamaan.
Jalankulkija loukkaantui tilanteessa lievästi.
Sairaankuljetuksen tullessa paikalle jalankulkija ei ollut varma, kuka häneen oli osunut. Hän oli kuvannut onnettomuuden hetkellä videota tyttöystävälleen, minkä hän kertoi onnettomuuspaikalla. Loukkaantunut mies ei kuitenkaan löytänyt puhelintaan.
Taksinkuljettaja poistui paikalta juuri ennen poliisin saapumista. Puhelin päätyi roskasäiliöön lähellä Turun linja-autoasemaa. Puhelimeen saatiin yhteys, kun pullonkerääjä vastasi siihen.
Taksia kuljettanut mies myönsi syyllistyneensä törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Poliisille hän kertoi havainneensa jalankulkijan vasta törmäyshetkellä.
Onnettomuuden jälkeen mies oli ollut sitä mieltä, että jalankulkijaan törmäsi edellinen auto, eikä hän.
Oikeuden mukaan kameratallenteilta ei ilmennyt taksin edellä ajavaa autoa, jota olisi voinut luulla törmäyksen aiheuttajaksi.
Mies kiisti ottaneensa asianomistajan puhelinta. Hän kuitenkin tallentui linja-autoaseman valvontakameroihin käydessään roskasäiliöllä. Miehen mukaan hän vei roskikseen paperijätteitä.
Kommentit (7)
Kantasuomalaisuus mainittu ulkomaalaisten suojelemiseksi.
Sääntö menee niin, että jos yksikin kantasuomalainen tekee jonkun rikoksen, niin kaikilla ulkomaalaisilla on oikeus tehdä sama rikos ilman kritiikkiä.
Rehellisellä pullojenkerääjällä oli merkittävä osuus rikoksen selvittämiseen.
Vierailija kirjoitti:
Missä luki että hän oli kantis?
Vain kantis (ja jo kerran tuomittu) osaa pyytää käräjäoikeudelta nimensä salaamista.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Missä luki että hän oli kantis?
Vain kantis (ja jo kerran tuomittu) osaa pyytää käräjäoikeudelta nimensä salaamista.
Nimeä ei julkaista mediassa koskaan alle 2v tuomioiden kohdalla.
Vierailija kirjoitti:
Rasistinen agenda. Ilmiannettu.
Maailma ei tullut kylään. Maailma tuli jäädäkseen ja toi mukanaan tapansa ja rappionsa.
Sitä saa mitä tilaa arvon naiset ja vihervasemmiston perseilijät. Uskallatteko siskot mennä taksilla kotiin baarista? Uskallatteko siskot kulkea ulkona pimeällä?
Missä luki että hän oli kantis?