Tuunaatko suodatinkahviasi jotenkin?
Kerro miten. Itse laitan välillä kahvinkeittimessä kahvinpurujen päälle ripauksen kardemummaa. Antaa hyvä lisämaun ja tuoksun.
Kommentit (24)
Sitruunateetä ja hunajaa . Kahviin käy jäätelöpallo. siis kuppiin. Ja kauramaito valkosuklaa .
Kardemummaa minäkin laitan suodatinkahviini. Lisäksi nyt sesongin mukaisesti glögimaustetta, se tekee mausta sellaisen pehmeän pähkinäisen muttei maustu itse glögiltä ollenkaan. Jos joskus on juonut Starbucksin joulusuodatinkahvia niin tällä glögimausteella saa melko samanlaisen tuntuman. Juon vaaleaa kahvia joten tuo voi olla erilaista tumman kanssa.
Laitan suodattimeen vain pannujauhatusta. Tulee parempaa Kokeilkaa vaikka.
Kaakao missä muussattu banaani ja vaniljakäätelö .
No en.
Joskus nuorempana tuunailin, esimerkiksi kaakaota ja kahvia sekaisin.
Ei ole tullut pitkään aikaan juotua suodantinkahvia. Nykyisin De Longhin kahvikone tekee kahvin, espresson ja laten. Silloin kun käytin moccamasteria, niin tuunasin laittamalla lorauksen maitoa kahviin.
Kauramaito on valmiina kardemumma.
Kaakaota joskus olen lisännyt kahvin sekaan, mutta jo keitettyyn ja kuppiin kaadettuun.
Kuuma kahvi päälle vaniljajäätelöä ja lusikka . Suklaakastike käy.
Aion seuraavaksi kokeilla lisätä anista kahvin puruihin. Onko joku kokeillut?
Ap
Villiin myös päälle hienoa sokeria ja kanelia. Kuin pullaan kanelia sokeria päälle. Niin on ihmisiä jotka laittaa kahviin sokeria kanelia . Konjakki loraus mustaan kahviin .
Varmaan ne tyypillisimmät tuunailut on maidon tai kerman lisääminen ja jotkut laittaa sokeripalankin.
Laitan kahvinkeitto vaiheessa purujen sekaan jauhettua kardemummaa tai kanelia toisinaan. Antaa mukavan lisävivahteen juodessa.