Paljonko rahaa 6.-luokkalaiselle leirikouluun?
Nyt vasta pysähdyin ajattelemaan kotiin tullutta paperia, jossa annettiin sääntö: maksimissaan 50 euroa. Sehän on ihan järjetön summa 12-vuotiaalle? Menevät 5 päiväksi leirikeskukseen "korpeen", mutta pysähtyvät mennessä kaupungissa syömässä ja nähtävästi kaupoissakin (miksi ihmeessä?) Ja pakko ei ole ottaa rahaa mukaan ollenkaan.
Kommentit (6)
Jos omakustanteisesti syöminen molempiin suuntiin matkatessa niin se syö jo yli kympin. Alle kymppi reilusti jää per päivä karkkiin, tuliaisiin jne. Itse antaisin 30-40€.
se ei tarkoita, että jokaisella pitäisi olla sen verran.
Onko tuo matkalla tapahtuva ruokailu tarkotus maksaa itse? Jos on, ottaisin selvää, millaisessa paikassa pysähtyvät. Ruokailuun lapsi tarvinnee vähintään 10 euroa.
Tuo kaupoissa pyöriminen kuulostaa ehkä vähän oudolta. TOisaalta, jos menevät jonnekin erikoiseen paikkaan, niin onhan se kiva käyttää vähän aikaa kaupungilla. Itse olen aikanaan ollut leirikoulussa Tanskassa ja kyllä meillä oli vapaata aikaa kaupungilla.
Jos muuta "pakollista" menoa ei ole, niin antaisin rahaa sen verran, että voi joskus ostaa jätskin tai limun tms. Eli jos tuo ruokailu pitää itse kustantaa, niin kyllä mä 30 euroa antaisin mukaan.
minä antaisin kolme kympin seteliä, tai kaksi kaksikymppistä. kyllä aina huolehdin, että lapsella on omaa rahaa mukana. opetellaan myös tuomaan loput takaisin! kokeilkaa ihmeessä..
Annoin 15 euroa ja toivon, ettei käytä sitäkään.Annoin 15 euroa ja toivon, ettei käytä sitäkään.
Jos matkalla aiotaan tehdä ostoksia on satanen maksimi ainakin meillä.
On ollut useita reissuja koulun kanssa ja aina on rahaa mukaan laitettu. Joskus on matkalla joutunut kustantamaan 1-2 ateriaa itse.
Monesti on niin että leirikeskuksissa on joku kioski josta lapset ostavat limpparia ja karkkeja.
Jos kotoa pakataan mukaan myös matkaeväitä ja herkkuja niin silloin rahaa vain vähän mukaan.
Lasten on hauskaa käydä kaupoissa muistanet tuon omasta lapsuudestasikin.
Eli mitään ei ole pakko ostaa, joten lapsi varmaan ottaa Masterin mukaansa ja käyttää mitä katsoo tarpeelliseksi. Masterilla rahaa kai 80 euroa.
Varsinaisesti ei varmaan tarvitse rahaa mihinkään