Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Päiväkoti asiaa.

Vierailija
08.10.2011 |

Lapseni alotti elokuussa päiväkodin.



Ollaan ilmotettu, että näinä päivinä tuodaan lapsi silloin ja silloin ja nuina päivinä haetaan lapsi silloin ja silloin. No joskus jos oon 5 minuuttiakin etuajassa tuomassa lasta hoitoon, niin heti joku hoitaja on valittamassa, että lapsen hoito alkaa vasta kahdeksalta, eikä yhtään etuajassa. Tai jos oon ruuhkien takia kymmenen minuuttia myöhässä hakemassa tyttöä, niin heti sieltä soitetaan, että missäs olet. Alkaa menemään hermot tuollasseen. Lisäksi siellä vaihtuu koko ajan työntekijät ja on sijaisia. Tän muutaman kuukauden aikana on ollut monen monta sijaisia. Ihan hirvittävä määrä. Ja nyt eilen tuli niin viiminen niitti. Olen ihmetelly, ku lapseni vaatteita hävii. No päiväkodista oonki niistä osan löytännyt. No eilen sitten laps tuli kaverin vaatteissa kotia. Likaantuneet vaatteet oli hienosti laitettu pussiin. Mutta ku aloin penkomaan tarhakassia, niin sieltä oli hävinnyt lapseni varavaatteet. Mihin ne varavaatteet on joutunnut ja miksi lapsellani oli päällä jonkun muut vaatteet. Toisin sanoen luultavasti lapseni varavaatteet on laitettu jollekki muulle päälle ja sitten lapseltani on mennyt vaatteet likaseks ja otettu lapselleni sitten joltain muulta varavaatteet. Itse laitan aina kaikkiin uusiin vaatteisiin lapseni nimen, joten siinä ei pitäis olla ongelmaa. Luultavasti ne monet lapseni vaatteet on nyt jollain kotona ja sielä niitä käyttää ja kuluttaa puhki.



Onko tää ihan normaalia toimintaa päiväkodista vai valitanko ihan turhaa? Lapseni on ensimmäinen ja ensimmäinen päiväkoti, missä lapseni on, joten muista päiväkodeista ei ole kokemuksia.

Kommentit (16)

Vierailija
1/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotain kertoo mielestäni myös tuo, että hoitajat on pois ja sijaisia paljon. Miten lapsesi viihtyy päiväkodissaansa?

Vierailija
2/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä ole pyytänyt että henkilökunta etsii lapseni vaatteet jos ne ovat hukassa.



He ovat kuitenkin palveluammatissa ja sinä sekä lapsesi olette asiakkaita.



Tuo aikatauluasia on todella rasittava. Minulle on myös soitettu ja valitettu että isä haki lapsen päivähoidosta liian aikaisin. Oli päässyt aikaisemmin töistä ja päätti noutaa pojan kotiin, sehän ei käy. Päiväkodin työvuorolista on kuulema laadittu sen mukaan että on tietty määrä lapsia per hoitaja kaiken aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ymmärrän että jos hoitaja pph hän ei aloita töitä aiemmin.



Samoin jos on kyse aamupäivystyksestä päiväkodissa, siis hoidosta 7-7.30 välillä alkavaksi.



Jos hoitajia noin nyppii kannattaa laittaa hoitoaikaan joka tehty teilläkin kirjallisest? aika alkamaan siitä mikä se voi olla aikaisintaan.



Hakea saa ihan koska haluaa. Siitä toki on hyvä ilmoittaa etukäteen jos hakee lapsen vaikka nukkariaikaan niin tietää varautua ja tarvittaessa lapsi nousee päivälevolta tavallista aiemmin.



Vierailija
4/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin olen aina heti sanonut hoitajille, jos jokin vaate on hukassa, mut yleensä ne on jotkut sukat tai käsineet, jotka useinmiten löytyvätkin joko kuivauskaapista tai sit vahingossa toisen lapsen lokerosta.



Kerran joku toinen lapsi oli lähtenyt jo kotiin lapseni kengissä (olivat samanlaiset, mutta numeron kokoero). Asui lähellä päiväkotia, joten hoitajat soittivat tuon lapsen kotiin ja tulivat sit vaihtamaan kengät.



Eli meillä monet asiat on puhumalla selvinnyt, mutta jos ap:n päiväkodissa asiat ei puhumisesta huolimatta selviä, niin ottaisin yhteyttä johtajaan ja mahdollisesti vaihtaisin päiväkotia.

Vierailija
5/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo tosiaankin viimenen tikki oli se eilinen, kun lapsella oli vieraan vaatteet päällä ja omat vaatteet olivat sitten jossain.



Siis hoitajat sieltä soittelevat 5 minuutin jälkee, jos lasta ei olla haettu. Ne ei siis salli yhtään ylimäärästä. Ja jos lapsen vie hoitookin muutaman minuutti etuajassa, niin pitäis oottaa lapsen kanssa eteisessä siihen saakka ku kello on sen verran, mitä olemme ilmottaneet että laps tulee hoitoo. Yhtää joustoa sielä ei ole. Laps on siis hoidossa maksimmissaan 8-16, mutta yleensä 8.30-15 ja sielä päiväkodin seinällä on lista, mikä päivä on milloinki hoidossa. Ja päiväkoti tietääkseen aukee seitsemältä ja menee viideltä kiinni eli tuonkaan puolesta mielestäni siinä ei pitäis mitää ongelmaa olla.



Laps kyllä viihtyy päiväkodissa hyvin ja on saanut sieltä muutaman hyvän kaverin, että sen puoleen hyvä hoitopaikka sattunnut.



ap

Vierailija
6/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kysyn teiltä, että häviikö teidän lapsen tutit aina hoidossa? Meillä nimittäin aina hävii ja kissojen ja koirien kanssa niitä sieltä hoidosa etitään. Kerran ostin oikein erilaisen tutin ja sekin hävis. Näin sellaisen yhden pikkutytön suussa, mutta sillähän voi olla samanlainen tutti. Onko teillä nimikoidut tutit korjanneet ongelman? Eli siis aijoin tilata netistä tutteja, jossa lukee lapsen nimi. Niitä en ole muilla lapsille hoidossa nähnyt.



Ei meidän lapsen hoidossa kyllä tuollasta meininkiä ole, mitä ap kertoili. Että ihan aiheesta kummastelet päiväkodin toimintaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

illalla hakiessa aikaisessa. Ota yhteys myös päiväkodin johtajaan, jos valitukset jatkuu.

Vierailija
8/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja minulle sanottiin, että ethän sinä voi tietää ihan vartin tarkkuudella, koska tulet. Pyysivät merkitesemään ääriajat (eli just koska aikaisintaan aamusta ja koska viimeistään) juuri työvuorojen vuoksi. Mutta ikinä ja siis ikinä en ole kuullut kommenttia jos olemme tulleet 5 min ennen (mitä ei taida juuri tapahtuakaan) tai 15 min myöhässä. Meidän lapsi on pkseudun kehyskunnissa hoidossa ja täällä tosiaan ymmärretään, että esim. liikenne ei toimi ihan samoin joka päivä. Ja ymmärretään sekin että tuollainen tuo ihan hurjasti stressiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta kysyn teiltä, että häviikö teidän lapsen tutit aina hoidossa? Meillä nimittäin aina hävii ja kissojen ja koirien kanssa niitä sieltä hoidosa etitään. Kerran ostin oikein erilaisen tutin ja sekin hävis. Näin sellaisen yhden pikkutytön suussa, mutta sillähän voi olla samanlainen tutti. Onko teillä nimikoidut tutit korjanneet ongelman? Eli siis aijoin tilata netistä tutteja, jossa lukee lapsen nimi. Niitä en ole muilla lapsille hoidossa nähnyt.!


minkä ikäinen lapsesi on? jos tutista voisi jo luopua?

niin siis meillä ihan kotona jo tutit katoili sillä lapsi kun löysi mieleisen lelun jonka päätti laittaa suuhunsa niin silloin tutti tippu just siihen paikkaa (vaikkapa lelukoriin) jos en ollut sitä näkemässä niin johan oli tutissa etsimistä...

ja tuon ikäiset nyt laittavat sen kaverin tutinkin suuhunsa jos jostain sen ulottuviltaan löytävät.

voiko oikesti muistaa jos esim. 5 lapsella on tutti suussa niin minkälainen on kennelläkin?? jos niissä ei lue nimeä!

niin ja itsekkin mainitsin sen että voi olla samanlainen tutti!!

meillä ryhmiksessä se ratkaistiin sillä että emme antaneet lapsille tuttia olenkaan jos se ei esim. itkenyt tai oikeasti kaivannut sitä.

parasta oli se kun lapsi oli ollut koko päivän ilman tuttia (eli tällöin voisin ajatella kuinka helppoa olisi vieroittaa siitä tutista!!) niin vanhempi kaivaa sen tutin repusta ja tökkää lapsen suuhun.. miksi ihmeessä??

Vierailija
10/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

eri päiväkoeissa, sillä minulla kokemusta seuraavasta, hakuajoista:



Olen sijaisena ja minulle on tärkeätä päästä viimeisestä vuorosta ajoissa ehtiäkseni junaan. Juna on viimeinen siihen aikaan jolla pääsen kotia asti.



Jos lapset haetaan suht päiväkodin sulkemisaaikaan, niin ehdin kyllä hyvin junaan.



Muutamia kertoja on käynyt niin että erään lapsen äitipä ei olekaan tullut, pk on jo kiinni kun hän tulee mutta en voi lasta tietenkään jättää. Äiti ei käy työssä/opiskele, mutta kuulema kirpparin jonossa välilä kestää...argh!



Työkaverini sanoi minulole suorat sanat kun valiti; vanhemmilla on subjektiivinen päivähoito-oikeuus eikä heitä voi komennnella milloin hakee...-tyyliin.



No mielestäni tullainen saisi hakea jo iltahoitopaikkaan eikä normaalisti sulkeutuvaan päiväkotiin.



Toisessa paikassa kun olen ollut, niin ehdotin että siirretään suoran aukiooloaikaa 20min/pvä niin ei ole kellään sanomista kun työaika on jo siihen asti.



Tiuetenkin aika on aamupäivästä pois jolloin olisi enemminkin tarvetta kuin jonkun vanhemman odotteluun, mutta koska usein meni ylitöiksi niin näin tehtiin. Ylitöistäkin sai vapaata joten samahan tuo kai oli...



ap, onko lapsesi vaatteet nimikoitu. Toki sijaiset voivat erehtyä vaatteista.



Tunteeko lapsesi vaatteensa...



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki lapseni päiväkotivaatteemme on nimikoitu ja nimikoin ne heti ostamisen jälkeen. Täytyy tosiaan sitten sanoa heille, että hoitoajat vähän muuttuu. Laitetaan puol tuntia molempii päihin lisää, toivottavasti valitus loppuu. Asumme pienehköllä alueella, joten ruuhkia yms täällä ei ole samanlaisia mitä pk-seudulla.



-ap

Vierailija
12/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli silloin kun päiväkodin aloituksen yhteydessä teit hoitosopimuksen pk:ssa niin laitoithan siihen mahdollisimman laajat ajat? Sillä vaikka olisit maksanut 7+ tunnista niin jos olet ilmoittanut päiväkotiin hoitoajaksi 8-16 (ja pk on auki 7-17) niin olettavat, että lapsesi tulee vasta päiväkotiin aikaisintaan klo 8 ja lähtee aikaisintaan klo 16. Tyhmiä ovat kyllä olleet pk:ssa jos eivät ole tätä sinulle opastaneet.



Työlistasuunnittelut tehdään sen mukaan miten nämä hoitosopimukset kellonaikoineen on tehty. Siksi on tärkeää että niistä pidetään kiinni. Jos nyt kuitenkin on käynyt juuri em. kaltaisesti, että olet ilmoittanut liian tiukat rajat teille niin sitten muutatte ne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aamulla tuodessa 15minuutissa ja jos hakijaa ei iltapäivällä kuulu, soitamme perään 45min päästä.



Tuollainen 5min ei kyllä ole mitään, se on ihan inhimillistä ettei aina ole just minuutilleen.



Meillä työntekijät mitoitetaan läsnäolevien lasten määrän mukaan, joten siksi tietenkään ISOJA poikkeuksia ei saa olla.



Vaateasia on tosi outo ja väärin

Vierailija
14/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

laajoja aikoja. Ja ei tullut mieleenkään. Teimme ne ajat silleen, että puol tuntia töiden alkua viemme lapsen hoitoon ja puol tuntia töiden loputtua haemme lapsen hoidosta. Ja tuo puol tuntia menee mulla työmatkaan. Sen takia usein ollaan aamulla 5 minuuttia ennenmmin ilmoitettua aikaan ja joskus olen 10 minuuttia myöhässä hakemassa lasta, jos on sattunnu ruuhkat. Mutta jos mies vie ja hakee lapsen, niin sitten ei ole aikataulujen kanssa muutoksia. Mutta nyt otan kyllä maanantaina puheeksi nämä ajat päiväkodissa. Ja maanantaina myös sanon niistä vaatteista, että meidän vaatteita ei muille saa antaa. Ja lapseni päälle laitetaan vain lapseni vaatteita. Laitan sitten mukaa vaikka kuudet varavaatteet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

oli siis ap

Vierailija
16/16 |
08.10.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä mitä olet laittanut hoitoajaksi. Vaihtoehdot on alle5h, 5-7h ja yli 7h. Jos päättämäsi tunti määrä pitää paikkansa ei ne hoitajat oikein voi valittaa. Ja max.10h saa hoidossa olla :)

Tietenkin me vähän halutaan tietää milloin lapset hoidossa ovat, mutta mitään kellokorttia ei käytetä, sehän on vanhempien asia miten lapsi on hoidossa:)

Terv.lastenhoitaja

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kaksi