Miten muka ilman rahaa voi harrastaa tai tehdä yhtään mitään?
Työterveys mennyt ja hädin tuskin pysyy tuloilla elossa ja elämä ankeaa paskaa päivästä toiseen kun ei voi tehdä mitä haluaisi vaan pitäisi tyytyä hlvetin kirjastoihin ja kukkaniittyjen haisteluun ja sitäkin on vaan joku 3 kuukautta vuodesta tai sitten neuvotaan meneen muuten käveleen luontoon ja mitä sitten? Jos sitä olet tehnyt vuosikausia niin ei enää paljoa kiinnosta jos ainoa asia päivässä.
Kirjat ei kiinnosta, ei oikein kiinosta mikään edes telkkarin tai netin katselu kun samaa paskaa ja moni video siellä on asioista joita haluaisi tehdä mutta ei varaa niin alkaa vaan vtuttamaan hlvetisti.
Ihmisiäkään ei tapaa tai eivät kiinnostu jos on köyhä, pitäisi olla rahaa että voi mennä harrastuksiin ym. menoihin jne.
Ja sitten joillakin sitä rahaa on niin paljon että jos saisin yhden tyypin omaisuuden itselleni mutta voisin ottaa siitä kuukaudessa saman minkä mitä tuloni ovat nyt niin minulla menisi yli 10 miljoonaa vuotta käyttää ne rahat loppuun. Mitä hlvettiä ne edes tekee tuollaisilla summilla. Oikeasti pois niiltä 95% omaisuudesta ei kukaan tee jollain 300 miljardilla mitään.
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Jospa kuitenkin opettelisit käyttämään kirjaston palveluita. Hyvä kirja avas uusia maailmoita ja oivalluksia eikä maksa mitään!
Miten opettelee muka tekee asioita jotka ei kiinnosta varsinkin jos on asperger kun koko elämäni aikana vain asiat jotka kiinnostaa jää päähän, muut menee heti toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos. Sitten kun on adhd keskittyminen asioihin ihan sitä sun tätä. Masennus niin oikein kiinnosta enää kiinnostavatkaan asiat. Ahdistuneisuus niin pysty tekemään oikein mitään. Lenkki kaulaan ja roikkumaan.
No kyllä vähällä rahalla voi harrastaa vaikka kalastusta. Virvelit maksaa 30-40 euroa ja siinä on siima, vapa ja kela. Itse harrastan siian onkintaa meren rannalla tälleen syksyllä ja keväällä heti jäiden lähdön jälkeen. Onkimadot tietty maksaa 6 euroa purkki.
Kannattaa ainakin bussikorttiin investoida, se mahdollistaa ex tempore-elämän. Voi vaikka ajella kaikki linjat läpi ja oikeasti tutustua kotikaupunkiinsa. Pääsee paremmin ilmaistapahtumiin ja tuttavia tapaamaan.
Kirjastosta voi monessa paikassa lainata muutakin kuin kirjoja, esim. soittimia. Opettele soittamaan jotain Youtuben avulla. Mutta ehkä kysymys on nyt enemmän siitä, että mikä sinua itseäsi sitten kiinnostaa. Jos ei asiat jää päähän ellet pidä niitä kiinnostavina, niin mikä kiinnostaa?
Kerro mitä haluaisit harrastaa, jos rahaa olisi. Yritetään keksiä halpoja tapoja toteuttaa niitä.
Jospa kuitenkin opettelisit käyttämään kirjaston palveluita. Hyvä kirja avas uusia maailmoita ja oivalluksia eikä maksa mitään!