Helsinki päivähoitopaikan hakeminen
Hei! Voisiko joku vääntää minulle rautalangasta mikä kannattaisi laittaa ensimmäiseksi päiväksi, jos hakee lapselle ensi elokuusta alkaen hoitopaikkaa julkiselta? Jotta siis pääsisi mahdollisimman todennäköisesti haluamaansa paikkaan. 1.8. on tiistai, kannattaisiko laittaa aloituspäiväksi siis 31.7.? Meneekö silloin maksu myös heinäkuulta?
Kommentit (9)
Kantsii nimenomaan laittaa 31.7. Helsingissä kilpailu hoitopaikoista on kovaa, joten hoitomaksu yhdeltä ylimääräiseltä kuukaudelta ei ole paha verrattuna siihen, että saa tarhapaikan toiselta puolelta kaupunkia.
En osaa vastata Helsingin osalta, mutta naapurikaupungissa ainakin moni päiväkoti on ensinnäkin koko heinäkuun kiinni, eli jos aloituspäivä on 31.7 niin sen voi joutua olemaan jossain ihan toisaalla kesäajan sijaistavassa päiväkodissa. Kouluun menevien lasten (eli nykyisten eskareiden) päivähoito-oikeus loppuu ainakin meidän kunnassa 31.7 eli heiltä vapautuu päiväkodeista paljon paikkoja juuri 1.8 alkaen. Itse hain siksi lapselleni paikkaa 1.8 alkaen, koska tiesin, että juuri sille päivälle paikkoja vapautuu. Sain paikan haluamastani lähimmästä päiväkodista. Jos olisin hakenut paikkaa jo jostain heinäkuun päivästä alkaen niin en ehkä olisi saanut paikkaa sieltä. Toki tähän vaikuttaa lapsen ikä eli minkä ikäisten ryhmään on menossa. Nykyisen viskarit siirtyy eskareiden ryhmään ja heiltä siis vapautuu paikkoja ryhmistä joissa on viskareita. Ihan pienet sitten on yleensä ihan eri ryhmissä ja heidän osalta päivämäärä ei ehkä vaikuta niin paljon. Toki osassa päiväkodeista on ryhmiä, joissa kaikenikäisiä on sekaisin samassa ryhmässä.
Minäpä hain lapsille paikkaa ja ihmettelin kun ei mitään kuulunut. Soitin kunnalle, oi nehän oli ihan unohtanut meidät ja viikon päästä mulla alkaa työt ja pitäs paikka saada. Onneks saatiin ihan kilsan päästä kotoa ja äkkiä käytiin tutustumassa.
Vierailija kirjoitti:
Kantsii nimenomaan laittaa 31.7. Helsingissä kilpailu hoitopaikoista on kovaa, joten hoitomaksu yhdeltä ylimääräiseltä kuukaudelta ei ole paha verrattuna siihen, että saa tarhapaikan toiselta puolelta kaupunkia.
No tätä just mietin että kannattaako tehdä näin... Töiden puolesta voidaan miehen kanssa pitää lomaa niin se ei ole ongelma. Lähinnä vaan just tuota mietin, että miten kannattaa taktikoida, että tuohon lähipäiväkotiin pääsis. Vaikka tiedostan, että ei sekään paikkaa takaa.
Minun mielestä kannattaisi muuttaa pois helsingistä.
Ihan vaan 1.8. silloinhan se kausi alkaa. Tuon jälkeen saa paikan myöhemmin, jos on paikkoja jäljellä tai paikka vapautuu.
Heinäkuu on vielä lomakuukausi. Miksi silloin olisi paremmat mahdollisuudet saada hoitopaikka? Monilla alkaa sopimus 1.8. mutta lapsi tuleekin hoitoon vasta esim. 19.8. jos vanhemmat lomailevat.
Soittakaa päiväkotiin? Me saatiin paikka täydestä päiväkodista soittamalla. Kysyin paikkaa jo kuukausia etukäteen, ja ilmoittivat kun paikka oli vapautunut. Tämä oli keskellä kautta, ja tiedän, että ns. jonon ohi päästiin, sillä lapsi aloitti heti kun paikka vapautui, eikä vuodenvaihteessa tai elokuussa.
Nehän haluavat, että paikat täyttyvät mahdollisimman nopeasti.
Toki riippuu myös onko kunnan vai yksityinen.
Tottakai koko kuukauden maksu menee sitten myös heinäkuulta jos heinäkuussa yksikin hoitopäivä. Kannattaa laittaa aloitus sille päivälle kun työt alkaa. Ihan loogista. Tai kyselet jotain tuttua siksi yhdeksi päiväksi,tai kysyt työpaikasta voiko aloittaa työt 1.8. Ihan miten itse haluat.