Paljonko lasten kotihoito maksaa?
Paljonko teidän perheessä maksaa se valinta, että lapset hoidetaan kotona?
Sain just kotihoitopäätöksen ja kyllä kirpaisee. Palkkaan verrattuna häviän joka kuukausi reilut 2000 euroa. Ja kyllä, olen ottanut päivähoitomaksut huomioon.
SItten vielä se kuinka paljon se vaikuttaa eläkkeeseen ja myöskin asuntolainan lyhennystahti ja säästötahti vähenee.
Pitää nauttia joka päivästä, jonka saa olla lasten kanssa, sillä joka päivä maksaa 67 euroa ;-(
Kommentit (9)
Kotihoito on alusta asti ollut meille se ainoa vaihtoehto, hinnasta viis.
Rahaa ehtii tienaamaan vielä monta vuosikymmentä.
En mä sitä tarkoittanutkaan, itsekin me olemme kotihoidon valinneet. Mun mielestä on myös hyvä tiedostaa tuon päätöksen hinta. Meillä se ainakin johti siihen, että lisätään mun vapaaehtoisia eläkemaksuja, koska mun eläkkeeni kärsii tästä aika lailla.
ap
Esim jos olet kotona hoitovapaalla yhden vuoden.
Mä laskin tuossa vain välittömät kulut. Hitsi, mä sain sen eläkelapun vähän aikaa sitten. Siitähän olisi voinut laskea kuinka paljon olen tienannut eläkettä nykyisessä työssäni vuodessa ja sitä kautta arvioida summaa jos sattuisi elämään vaikka 20 vuotta.
ap
Vaikutus kumuloituu vuosien myötä
Näitä juttuja on muuten miehillä tapana vähätellä " eihän nyt muutama vuosi"
Kyse on aina vähintäänkin KYMMENISTÄTUHANSISTA euroista
Huomioikaa hyvät ihmiset tämä kun teeette avioehtoja ja muuta vastaavaa
T: laskutaitoinen nainen jonka lapset oli kotona 3- vuotiaiksi ja sen jälkeen 3 päivää viikossa hoidossa joka ei sitä aikaa ikinä kadu
Jos minä olisin töissä saisin palkaa bruttona 1980e/kk. Siitä pois verot ym. ja kolmen lapsen hoitomaksut, noin 500e, niin eipä paljon miinukselle jäädä nyt kotihoidontuella (ja 5. vuosi kotona menossa). Jonkinverran keikkatöitä kyllä nyt teen kun talon rakentaminen syö rahaa. Ja vapaaehtoinen eläkevakuutus on :-)
Esim kunnan töissä on kaikille sama palkka. no joo, muutaman vuoden pitää tehdä töitä että saa ne jotkut ikälisät taimitänenytoli, mutta kaiken kaikkiaan erot on mitättömän pienet. Valitettavasti.
Täällä sh, jonka palkkakehitykseen ei vaikuta millään tapaa vaikka olisin 10 vuotta kotona.
Esim kunnan töissä on kaikille sama palkka. no joo, muutaman vuoden pitää tehdä töitä että saa ne jotkut ikälisät taimitänenytoli, mutta kaiken kaikkiaan erot on mitättömän pienet. Valitettavasti.
kun mielestäni tätä ei oikein voi verrata palkkatyöhön...