Kaveria ärsyttää suunnattomasti, kun työttömänä tilaan suoratoisto- ja äänikirjapalveluita
Halpa huvi työttömälle. Lisäksi saa lähes aina jonkun hyvän tarjouksen, kun peruu tilauksen. Kosiskelee sitten takaisin asiakkaaksi edulliseen hintaan. Kaveria ärsyttää, kun innoissani kerron jostain sarjasta tai kirjasta. Hänen mielestään minulla pitäisi maata sohvalla ja sylkeä kattoon. Mutta kun budjetoi omat menonsa, niin näin jopa työttömällä on varaa suoratoistopalveluihin. Minusta parempi näin, kuin ostaa viinaa joka viikonloppu, niinkuin kaveri tekee. Mitä ajatuksia herättää? Onko turhakkeita nämä palvelut? Pitääkö työttömällä elää mahdollisimman kurjasti?
Kommentit (9)
Kyllä pitää saada itseään sivistää.
Sano sille, että sun raha asiat ja miten käytät rahat ei kuulu sulle. Ite ehkä katkaisin jopa välit
MInä kerron työttömälle kaverille vuolaasti kivoja juttuja työelämästä, ihastelen työterveyspalveluja (meillä kattavin mahdollinen), maksutonta kuntosalia ja sitä, miten kiva on käydä työkavereitten kanssa yhdessä syömässä. Hän saa ihan miten paljon tahansa kertoa joutavista päivistään, esittelen vastaavasti uusinta yli 600 e hintaista hankintaani (mikä se ikinä onkin) ja sitten olen muistavinani, että ai niin, sä saat sitä tukea saman verran sun tilille, mutta sano nyt, eikö ookin ihana!
Nojaa. Kaikilla työssäkäyvillä on jatkuva tilaus, ja itse kyttään tarjouksia. 20 tuntia ei riitä mihinkään. Pakko ottaa yleensä Audible, jonka saa helpommin eurolla.
Miksette käytä ihan ok ilmaista e-kirjastoa. Siellä on vaikka kuinka paljon kuunneltavaa ilmaiseksi. Lehdet vielä päälle.
Vierailija kirjoitti:
Miksette käytä ihan ok ilmaista e-kirjastoa. Siellä on vaikka kuinka paljon kuunneltavaa ilmaiseksi. Lehdet vielä päälle.
En halua tunnistautua vahvasti. Kirjastokortin pitäisi riittää niin kuin ennenkin. Kirjoja pitää myös jonottaa.
Hyvä että tilaat. Että on jotain katsottavaa tai kuunneltavaa.
Öööööööööö yks kaveri.
Hanki jotain muuta elämää kun tuollaisen miettiminen. Katso vaikka niitä suoratoistopalveluja.