LIDL:n Emilia kahvi 1,15€
Max 2 pkt/talous, hinta on pysyvä, ei äppejä sun muuta tauhkaa tarvitse muuta kuin ostaa omansa pois.
Kiitos LIDL 🙏
Kommentit (15)
Minä juon nyt vain Segafredo Pausaa 450g 10,15€
Vierailija kirjoitti:
Kallis hinta paskalle.
Niinpä, ei ole halpaa oksettavalle paskakahville joka menee suoraan roskiin
Minä täällä vähän aikaa sitten sanoin että seassa olisi robustaa mutta paketissa ei lue sitä kuten ei sitäkään että olisi 100% arabicaa (mitä pidetään paremman maun takeena ainakin Suomessa).
Eli robustahan on yleinen aromi halvemmissa pavuissa ja tuo yleistyy mitä eletämpään Euroopassa mennään, moni espressojauho saa tietyn maku (ja pikaruokalakahvi) sävyn siitä. Me olemme tottuneet täällä tietynlaiseen kahviin mutta makuhan on jo muuttunut tummemmaksi, ihan hyvä minusta niin.
Menen ostamaan. Mikään ei estä sekoittamasta kahveja jos haluaa vaikka vaaleamman paahdon makua mutta pihistää hinnassa. Minustakin Emilia on hyvää kahvia ihan siltään, ei maistu yhtään ns kuralle.
Sokkotesti
Vierailija kirjoitti:
Onko minkäkinlaista kuraa?
Paljon parempaa kuin pauligin kuramokka.
Ei voi ainakaan pelkkää arabicaa olla tuolla hinnalla, mutta kokeiluun menee. Jos on 100% robustaa niin silloin jää kyllä valitettavasti juomatta.
Ihan hyvää tuli, kun laittoi 4 vettä ja 2 Emiliaa
Kyl sitä on pullonkeräys rahoilla 5 pakkaa tullut ostettua. Menettelee. Mut kun kahvin hinta nousi vähensin kahvin juontia 2 kuppiin.
Onneksi on tarjouskahveja. Pyhäinpäivänä 6 pakkaa kaappiin ja uusi tarjous nyt 2 pakettia lisää. Jouluna tulee vuokranantajan 2 kahvin ilmaiskuponki. Ja niitä löytyy lehtiroskiksesta 1-6 kpl joka vuosi.
Eiköhän se kahvin hinta joskus vähän alene. Jos ei. Niin maaliskuussa mennään taas lidlin kahveilla. Huhtikuussa ollaan taas töissä ja juostaan keskellä päivää kaikki halvimmat takeawayt. Termarikahvi maistuu pahalta klo 9 jälkeen.
On kuin käyttäisi uudestaan kerran käytettyjä kahvinporoja.
Hyvää maukasta kahvia, eikä ole ikinä kahvinjuonti ollut näin halpaa.
Eikös toi ole jotain robustaa 🤦