Kuukautiset ja ulkomaan matka -> Miten meressä ja altaassa uiminen?? Onko esim. tulehdukset vaarana?
Olen lähdössä etelän lämpöön ja tietysti kuukautiset ovat samaan aikaan. Haluaisin kuitenkin olla normaalisti eli uida meressä ja uima-altaassa. Ajattelin käyttää tamponia uinnin aikana ja heti uinnin jälkeen vaihtaa tamponin. Voikohan uimisesta tulla jotain tulehdusta????
Kuukautisia en lähde siirtämään, kun yritämme esikoista, joten en halua kierron turhaan menevän sekaisin.
Kommentit (6)
itse suosittelen myös tuota kuppia. hinta n 30 € ja voit käyttää sitä monet vuodet. Ei pelkoja tulehduksista. Itselläni tampoonin käytöstä tosi usein hiiva, mutta kupin kanssa ei kertaakaan
Ehtii se esikoinen saamaan alkunsa 2 vkoa myöhemminkin.
45-vuotiaalla.
Ajatella, että vielä vaihdevuosi-iässä meressä uiminen onnistuu. Ja ehkä ilman kuukuppia? Kyllä elämä on ihmeellistä.
tähän asiaan liityvät???
Itse käyttäisin tamponia (kuukuppia en ole vielä kokeillut)
Jos tulehdukset pelottaa ja sulla on taipumusta, voit hakea kuurin etukäteen lääkäriltä ja toivoa, että jää käyttämättä. Jos tulehdus kuitenkin iskee, lääkkeet purevat nopeasti. Voit huoletta nauttia lomasta, merestä, seksistä ja kaikesta muusta.
Hauskaa lomaa,
t: Ei enää virtsatietulehdusta IKINÄ lomalla
kuukuppia. Tai siis, käytän sitä nykyisin aina eikä ole koskaan falskannut, olen käynyt uimassa jne. ilman ongelmia.