Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuomarit eivät tykkää Suomen kaunein koti asunnon sisustuksesta: Liian runsas ja levoton

Vierailija
30.10.2025 |

Asuntohan näyttää siltä, miltä suuri osa kodeista ennen kuin ne on stailattu ja laitettu esimerkiksi lehtikuvia, tai myyntiä varten. Erilaista henkilökohtaista tavaraa ja sisustusesinettä on paljon. Yleensä ne keräillään laatikkoon pois tieltä ensimmäisenä. 

Tuossa kodissa on pielessä myös sisustuksen mittasuhteet, eli esimerkiksi matot ovat liian pieniä ja niitä on erilaisia liian paljon. Kalusteiden korkeus suhteessa toisiin kalusteisiin on myös pielessä, esim sänky on kovin matala, mikä ei itsessään ole huono juttu, mutta sitten samaa matalahkoa linjaa olisi tullut noudattaa makuuhuoneessa myös sängyn ympärillä. Penkki sängyn päässä on aivan liian korkea. Liian paljon liian pieniä kalusteita suuressa tilassa luo myös sekavan vaikutelman. 

Silti en voi olla ajattelematta sitä, että kun puhutaan kodista, paino sanalla koti, niin onko sen markkinoitavuus suurelle yleisölle, tai miellyttävyys sisustusalan ammattilaisille kaikista tärkeintä? Vai se, että itse tykkää tekemistään ratkaisuista ja viihtyy omassa kodissaan? Mitä mieltä täällä ollaan?

https://www.seiska.fi/katso/suomen-kaunein-koti-arvokodin-yksityiskohda…

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän viisi