Paljon urheilevat!
Oletteko huomanneet että erittäin rankan urheilusuorituksen jälkeisenä päivänä ruokahalu on pohjaton?
Juoksin eilen 18 km lenkin todella ripeään tahtiin ja tänään en ole tehnyt mitään muuta kuin syönyt/ ajatellut ruokaa. En ole aiemmin huomannut tätä, tosin aiemmin juoksin max. 10 km lenkkejä.
Eikai tässä muu auta kun jatkaa syömistä.
Kommentit (9)
yhtään; saan pakottaa itseni syömään.
siltä, että tarvisit lisää energiaa jo treenipäivänä! Lisää tollaisen lenkin jälkeen proteiinia enemmän seuraavaan ruokaan. Mulla ei enää seuraavan päivän syöminkejä ole ollut kun olen lisännyt illasta protskuja.
mä urheilen lähes päivittäin, joten ehkä siksi
Harrastan rankkaa liikuntaa 4-5 kertaa viikossa ja huolehdin riittävästä syömisestä ja palautuksista ravitsemuksellisesti joten tällaisia pohjaton olo - syömisiä ei ole tullut. Yhtä tärkeää kuin liikunta on se, että huolehtii oikeasta ravitsemuksesta sen rinnalla! 18km lenkki vaatii suunnittelua myös syömisten suhteen, ennen ja jälkeen.
tai siis mulla on kova nälkä joka päivä kun treenaankin melkeen joka päivä. Jos en treenaa, ei ole nälkä ja paino saattaa tippua muutamassa viikossa viisikin kiloa (loukkaantumisen takia noin käynyt)
pitkän lenkkipäivän iltana saa pakottamalla pakottaa itsensä syömään ja seuraavanakaan päivänä ei ruoka juuri maita. Mut syön kutenkin hyvin.
Juoksen pitkän lenkin 3 kertaa viikossa 20-30 km
lyhyen 2 kertaa viikossa 8km ja pidän 2 välipää.
Minä olen myös juossut 100km kilometrin viikkoja, joskus jopa 150km viikossa. Mutta en ikinä ole juossut kolmea 30km lenkkiä viikkoon. Juoksen kahta lenkkiä kyllä päivässä ja näin tulee se 100km täyteen.
Mutta pakko nostaa hattua sinulle. Jos varsinkin juokset tuon 30km lenkin kolme kertaa viikossa joka viikko.
Juoksetko kenties ultamatkoja kun juoksumääräsi on noin hurja?
pitkän lenkkipäivän iltana saa pakottamalla pakottaa itsensä syömään ja seuraavanakaan päivänä ei ruoka juuri maita. Mut syön kutenkin hyvin.
Juoksen pitkän lenkin 3 kertaa viikossa 20-30 km
lyhyen 2 kertaa viikossa 8km ja pidän 2 välipää.
Tosin en itsestäni :)
Meillä on perheessä 3 urheilijaa ja treenien jälkeen ruokahalu tuntuu olevan pohjaton.