Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naapuruston kristilliset perheet ärsyttää!

Vierailija
19.08.2011 |

Lapsia ei ole kasvatettu kotona millään lailla. Nyt kouluikäisinä hilluvat (kerrostalon) yhteisellä pihalla kaiket päivät, sotkien ja levitellen muiden leluja.



Kuria ei ole ja kun pyydän siivoamaan sotkunsa (nätimmin kuin omia lapsiani) väittävät vastaan ja jättävät sotkut jälkeensä. Sekä myös luvatta lainatut lelut pyärivät pihassa heidän jälkeen miten sattuu... leluvaraston sotkuista puhumattakaan.



Vanhemmille kun selvisi, ettemme usko jumalaan, eivät enää puhu meille tervehtimistä enempää. Ja asia selvisi lasten välityksellä kun heidän lapset tivasivat meidän lapsilta uskommeko jeesukseen... hohhoijaa. Ilmeisesti rukouksen voima antaa kasvatuksenkin laiminlyönnin synnit anteeksi.



No jaa, ehkä kasvatuksen puute ei johdu uskosta. Mutta tulipas vuodatettua :)



Kaikesta huolimatta, kaikki elämänkatsomukset ovat tervetulleita! Mutta kasvatus ja kuri se olla pitää, jokaisessa näkemyksessä! :)

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta uskovana kristittynä täytyy sanoa, että älä silti yleistä asiaa meihin kaikkiin. Kyllä meillä lapsia komennetaan, vaikka luonnostamme emme älyttömän siistejä olekaan.



Samoin mielellämme juttelemme kaikkien kanssa, vakaumuksesta riippumatta. Kyllähän lapsia kiinnostaa, ketkä muut ovat kristittyjä, siinä vaiheessa, kun huomaavat, että kaikki muut eivät käykään sunnuntaisin kirkossa. Eli ovat meidänkin lapset kyselleet kavereiltaan heidän uskostaan. Mutta eivät todellakaan meidän käskystämme, emmekä me listaa naapureiden uskonasioita, saati sitten välttele muita sen takia. Niin että ehkä he vaan ovat olleet kiireisiä tai jotain.



Mutta joo, tottakai saat ärsyyntyä naapureistasi, jos siltä tuntuu, mutta vaikea uskoa, että kurinpuute uskosta johtuisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kolme kaksi