Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ideoita talvisiin ruukkuistutuksiin

Vierailija
19.10.2025 |

Onko teillä hyviä ja innovatiivisia ideoita pihan ruukkuistutuksiin talveksi?

Meillä on pääsisäänkäynnin portaiden molemmin puolin isot jalalliset istutusruukut, joissa kasvaa kesällä hortensioita ja kesäkukkia. Ruukkujen halkaisija on 74 cm ja korkeus 80 cm josta jalan osuus on n 30 cm. Ruukut ovat portaiden sementtipilarien päällä, joten ne ovat varsin näkyvät.

Lisäksi meillä on sisäänajotien reunoilla 8 puupaneleilla vuorattua kuparista istutuslaatikkoa, jotka ovat neliönmuotoisia, mitat 90x90 cm ja korkeus 130 cm, josta istutussyvyyttä on 50 cm. Laatikot on maalattu tummanvihreiksi

Mitä kasveja ehdottaisitte näihin astioihin talveksi? Aikaisempina vuosina meillä on ollut muotoonleikattuja puksipuita ja minisypressejä jotka eivät oikein kestäneet talvea. Katajat ovat liian pieniä ja tavanomaisia talomme ja pihammme (1,8 ha) kokoon ja tyylin (1800-luvun klassisismi). Onko teillä kokemuksia muista puulajeista ruukuissa?

Entä jonkun kauniin puulajin kuten laakerin pelkkien runkojen laittaminen ruukkuihin esim sementtiin valittuna ja kausivaloilla koristeltuna? Onko joku tämmöinen liian rahvaanomaista?

Budjetillamme ei ole varsinaista ylärajaa, mutta sopiva summa olisi jokin 4000-5000€ eli 400-500 € per ruukku.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ideoita?

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kuusi