Onko kukaan ollut jokiristeilyllä Euroopassa?
Esim. Tonavan vartta pitkin? Millaista oli ja kauan kesti?
Kommentit (9)
Saksassa oltiin Reinin risteilyllä kauan sitten. Oli komeat maisemat, muutamissa kaupungeissa pysähdyttiin ja päästiin maihin, Köln ja Koblenz jääneet erityisesti mieleen.
Tonavaa pitkin Budapestissa tuli mentyä. Tästä aikaa 15v niin en enää ihan tarkalleen muista ja itsellä oli ikää 16v. Kesti ehkä 30-60min suunta ja sama juttu takaisin. Jonnekkin "vanhaan kaupunkiin" mentiin.
Nol en ole ollut niissä saastuneissa mestoissa mukana. Enkä koskaan tule olemaan. Saatanan hullut.
Koitajoella ollut Busterilla risteilyllä
Monen monta kertaa viikon tai kaksi Ranskassa vuokratulla veneellä. Omanlaisensa lomailumuoto.
Jokiristeily Tonavalla Budapestistä Passauhun muutama vuosi sitten. Hieno reissu.
Ehkä 15 vuotta sitten jokiristeily Wienistä Budapestiin. Kesti viikon ja oli aivan ihana matka. Pieni laiva, n. 100 henkeä, kaikki suomalaisia, suurin osa eläkeläisiä. Täysihoito, viiden ruokalajin herkulliset illalliset. Päivisin retkiä pysähdyspaikoille, öisin siirryttiin seuraavaan kohteeseen. Voisin lähteä uudestaan!
Jos johonkin matkalle lähtisin, menisin tuonne. Ei ole kokemusta, vielä.