Sokerin pilaantuminen
Tyhjensin kesämökin, talvet kylmillään, ruokakaapin. Tuon aina talveksi pois, nyt jäi suolaourkki, jossa vielä kelmukin päällä, en kesällä tarvinnut. Kaapin perällä oli pieni lasipurkillinen hienoa sokeria, uudempia o käytetty mutta purkin etiketistä, jotain lapista tuotua hilloa, muistan että se on ollu unohtuneena vuosia siellä
Mietin käytänkö ruokiin, leipomiseen vai heitän pois? Kostunut kuitenkin klimpiksi.
Kommentit (3)
Sokerihan ei periaateessa pilaannu. Jos siellä on paakkuja, ne voi pilkkoa.
Ihan itsestä kiinni haluaako syödä vai ei, mutta ei se paakkuntuminen tarkoita että se olisi pilalla.
Metallikansi on ollut päällä mutta kosteutta kai kuitenkin päässyt. Vaiko lämpötilan vaihtelu? Ei homettakaan mökillä pitäisi olla.
Nyt kirjoittaessani avasin purkin, kyllä sieltä lemahtaa tunkkanen haju. Noita hillopurkkeja jos käyttää kansissa tahtoo säilykkeen haju säilyä. Jossain kurkku/punajuuripurkissa hyvinkin voimakkaana.
Hyvä kysymys