voiko crocsit pestä koneessa?
kolmessakympissä? Pitäis tytön kesäkengät pestä kouluun sisäkengiksi ja mulla on omat tennarit menossa koneeseen, ni pesisin ne samalla. Aiemmin oon aina pessyt käsin. Onko kukaan kokeillut?
Kommentit (6)
tiskikone vähän pelottaa kun 35C ohjelman höyry on niin kuumaa, että sulaakohan ne kengät siellä sitten.. :)
mutta jos lika tiukassa, niin ei lähde... Mietin itse kun en tiskariin viittisi kenkiä laittaa, niin voiskohan tiskiainetta laittaa pyykinpesukoneeseen, olisi tujumpi aine ja tehoaisi muoviin paremmin?
minä en ole ikinä kirjoittanut tänne mitään, joskus lueskelen aikani kuluksi, mutta nyt on ihan pakko!
Nimittäin pesin vanhat Crocksini juuri tunti sitten astianpesukoneessa. Kyseessä on työpaikkani suurkeittiökone, joka pesee muutamassa minuutissa. Pesin kerran, hankasin karhunkielellä jäljelle jääneitä pinttymiä ja pesin uudelleen. Nyt ne ovat tuolla ikkunalla kuivumassa ja ihan kuin uudet! Ja suurkeittiökone on aineineen varmaan rankempi kuin kotikone.
Selvennyksenä kerrottakoon, että kone oli menossa tehopuhdistukseen, en olisi muuten sinne kenkiäni laittanut. :)
lissän vielä, että voihan niitä kenkiä ainakin liottaa tiskiainevedessä, luulisi tehoavan.
40C:ssä.
Olen myös kuullut että tiskikone olis vielä parempi.