Posti!!! (Paketit kiertää eri kaupungin kautta)
Onko tämä edes tottakaan? Myin torissa tavaran ja lähetin sen pakettina helpostikoodilla. Nyt kun katsoin postin sovelluksesta, että eikö paketti ole vieläkään perillä niin lähtenyt paketti täältä turusta ja vastaanottaja asuu samassa kaupungissa, mutta paketti on tässä viikon aikana kiertänyt Helsingin kautta.
Viimeksi luulin, että oli virhe, mutta siis mitä ihmettä, kiertääkö etelä-Suomen postipaketit nykyään pääkaupungin kautta ja uudelleen matkaan. Mikä järki tässä oikein voi edes olla?
Nyt paketti on kolmatta päivää "lajittelussa" täällä Turussa eikä edelleenkään ole viety vastaanottajan lokeroon. En hyvää päivää sanon!!!
Kommentit (12)
Älykääpiöiden ei pitäisi paketteja lähetellä.
Täällä Postin paketit tekee 120km lenkin.
Lajittelukeskus on Helsingissä. Mutta ei hätää, kyllä se perille löytää. Kohta vastaanottaja saa ilmoituksen, että paketti toimitettu lähimpään vapaaseen lokeroon, Salossa tai Porissa.
Joo, kiertää. Helsingissä on Postin jakelukeskus.
Saksasta saa postipaketin tänne nopeammin kuin Suomen sisältä.
Nyt lokakuussa Posti on lyhentänyt säilytysajan 5 päivään. Mutta ei hätää, jos ei esimerkiksi matkan takia ehdi noutaa ajoissa: lisäpäiviä voi ostaa 1,90 euron kappalehintaan,
On tämä totta. Joskus kysyin Postilta, miten tämä voi olla taloudellista ja ekologista, että esimerkiksi kaikki pohjoisimman Lapin postit kiertävät lajiteltavana Oulussa. Vastaus: " Se auto käy kuitenkin Oulussa asti, ei sillä ole merkitystä, kuinka paljon siinä on tavaraa."
Vierailija kirjoitti:
Saksasta saa postipaketin tänne nopeammin kuin Suomen sisältä.
Niin saa 😂 Myös viime to palautin sinne tavaraa ja oli neljässä päivässä perillä.
Lajittelukeskuksia on vähennetty ja kaikki Etelä-Suomen posti kulkee Helsingin kautta. Jopa Tampereella.
Vierailija kirjoitti:
Nyt lokakuussa Posti on lyhentänyt säilytysajan 5 päivään. Mutta ei hätää, jos ei esimerkiksi matkan takia ehdi noutaa ajoissa: lisäpäiviä voi ostaa 1,90 euron kappalehintaan,
Kissus!
Ensin ei toimiteta kotiin, sitten ei edes odoteta että sen ehtii hakemaan.
Vierailija kirjoitti:
Saksasta saa postipaketin tänne nopeammin kuin Suomen sisältä.
Tämä on totta. Minulle oli lähtenyt paketti Saksasta maanantaina, oli perillä torstaina Pohjois-Suomessa. Itse asiassa saman verran meni lähempää lähetyllä paketissa Matkahuollon kautta.
Niin se menee, paketti kiertää koko Suomen ennen kuin on vastaanottajalla, jos silloinkaan.