Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Naapuri ja lapset

Vierailija
04.10.2025 |

Onko ok sanoa naapurille että miksi ihmeessä teitte lapsia jos ette siedä niiden kavereita teidän kotona? Ärsyttää ja säälittävä lapsen puolesta

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä tiedät sietävätkö ja kuinka paljon? 

Meillä kävi lasten kavereita sietämättömän myöhään. Tulivat koulun jälkeen ja eivät lähteneet kulumallakaan.

Kyllä mä lähdin useastikin saattelemaan lapsen kaveria kotiinsa, kun ei älynnyt itse lähteä ajoissa, ei vaikka sanoin. Vastaukset oli tyyliin "no mä voin täällä ootella" tms. Oottaa mitä? Oottaa kun meidän lapset menee jo nukkumaan? Siis 7 - 8 ikäisenä oli tällaisia kavereita. 

Vierailija
2/5 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eivätkö siis siedä sinun lastasi?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa oma lapsesi notkua heidän vaivoinaan siellä jatkuvasti. Ja joutuvat sitä ruokkimaan ym...

Vierailija
4/5 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Eivätkö siis siedä sinun lastasi?

Samaa mietin. Aptä ärsyttää kun oma lapsi ei saa olla naapurilla aamusta iltaan syöden jääkaappi tyhjäksi.

Vierailija
5/5 |
04.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kavereitten käyminen loppui siihen, kun määräsin laittamaan puhelimet eteisessä olevaan koriin ja ilmoitin, että meillä ollessa puhelimia ei käytetä, kuulette kyllä, kun omanne soi ja voitte mennä eteiseen puhumaan. Lapsille tuo oli OK, vanhemmille ei, koska he olivat tottuneet viestimään kirjoittamalla, ei soittamaan, eivätkä lapset jokaiseen pimpelipomiin reagoineet. Muutamankin kerran sain lapsen kavereitten vanhemmilta kuulla olevani nazzimuzzi, kun meillä oli todella jyrkät säännöt.

Lapsi tapaa edelleen kavereitaan, mutta pihalla tai näiden kotona. Meillä on ehdoton kotiintuloaika klo 16.45, joten kavereille ei jäädä notkumaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yhdeksän