Katso eduskunnan vaiteliaimmat kansanedustajat!
Hämäläiset ovat tunnettuja vaiteliaisuudestaan, mutta silti kesälomiin mennessä pirkanmaalaiset kansanedustajat Anna Kontula (vas.), Laila Koskela (ps.) ja Martti Mölsä (ps.) eivät käyttäneet yhtään puheenvuoroa.
Myöskään vaasalainen Janne Sankelo (kok.) ei saanut kielenkantojaan irti. Ministereistä yhtään ainoaa puheenvuoroa eduskunnassa ei käyttänyt Alexander Stubb (kok.), joka on myös uusi kansanedustaja.
Mikael Jungner (sd.) piti vain yhden puheenvuoron. Muita yhden puheenvuoron käyttäneitä oli Johanna Jurva (ps.), Pia Kauma (kok.), Jani Toivola (vihr.), Kristiina Salonen (sd.), Aino-Kaisa Pekonen (vas.), Jukka Kopra (kok.), Hanna Tainio (sd.), Sofia Vikman (kok.), Ari Torniainen (kesk.), Lars Erik Gästgivars (r.), Eila Tiainen (vas.) ja Satu Haapanen (vihr.)