Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Sinä Marimekon käyttäjä, mitä sillä edustat?

Vierailija
29.09.2025 |

https://www.aamulehti.fi/talous/art-2000011518007.html#Echobox=17587945…

Mitä Marimekon ostaminen ja käyttäminen sulle merkitsee?

Teitähän on aika liuta ja näkyvästi esillä myös ulkomailla 

""""

Suuri osa Suomen suurimpien vaateyritysten tuotteiden tekijöistä ulkomailla ei saa riittävää palkkaa elämiseen, arvioidaan tuoreessa selvityksessä.

 

Valitettavasti tulokset olivat odotettuakin huonompia. Oletuksena oli, että parhaalla tolalla asiat eivät palkkauksessa ole, koska vaateteollisuudessa on kansainvälisesti rakenteellinen ongelma tässä suhteessa, kertoo Eetin vastuullisuuspäällikkö Anniina Nurmi.

Selvityksen kohteena oli 14 yritystä. 11 yritystä sai Eetin arvioinnissa nollapisteet: Finlayson, Halti, Kesko, Lindex, Makia, Marimekko, Nanso, SOK, Stockmann, Tokmanni ja Varusteleka. Osa yrityksistä valmistuttaa tuotteet alihankkijoillaan.

 

...

 

"

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En edusta Marimekko-vaatteilla yhtään mitään erityistä. Tuo Eetti-raportti tietenkin on vakava asia. Se oli yllätys myös esimerkiksi Finlaysonin osalta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla