Uusi, superhalpa harrastus?
Kävelen, joten sitä ei kannata ehdottaa. Haluaisin tehdä jotain käsillä. Kursseihin ei ole varaa. Osaan kutoa ja virkata, mutta langat ovat liian kalliita, samoin kankaat, joten ei ompelukaan. Ois kiva jos voisi tehdä joululahjat itse - eka kerta elämässäni, kun teen lahjat itse. Tuli molemmille YTfudut niin on vähän pakko.
Ideoita, pliide.
Kommentit (14)
Tee vesivärimaalauksia. Vesivärit ovat edullisia. Samoin paperi, jolle maalataan. Kirjoita maalauksiin myös oma runo tai aforismi.
Se on yksilöllinen lahja. Arvostaisin kovasti.
Kansalaisopistojen kurssit ovat puoli-ilmaisia
Täälläpäin mikään kurssi ei ole puoli-ilmainen. 75 ei alk + värkit 100e.
Lahjat tulee vanhemmille ja appivanhemmat ja sisarukset ja 4 aikuiset lapset ja 4 lasten puolisoa ja 2 lastenlasta, 3v ja 6v. Ja muutama ystäväperheen.
Nyt ois aikaa tehdä, mutta ei varaa juuri mihinkään.
Mites kranssien teko? Tarvikkeet metsästä?
Naapurikyttäys. Siihen saa menemään aikaa kuinka paljon vain. Voi aiheuttaa riippuvuutta.
Kransseja mietin itsekin. Aika helppo tehdä, Youtubessa hyviä ohjeita. Siis jos tunnet metsänomistajia ja kysyt luvan.
Mutta itse kyllä karsisin lahjansaajalistaa, jos taloudellinen tilanne olisi huonontunut merkittävästi. Kyllä aikuiset ymmärtävät eivätkä myöskään odota lahjoja samalla tavalla kuin pienet lapset. Usein ne aikuisten toisilleen antamat lahjat ovat muutenkin vähän turhanpäiväisiä.
Askartele nätit joulukortit ja leivo jotain pientä, keksejä tai leipää tai jotain muuta hyvää. Osan voi jo pakastaa tai teet vasta lähempänä joulua.
Mitkä lahjat kelle